Yaşlanmayı Geciktiren 10 Gıda

26.03.2017

   Yaşlanmayı geciktiren 10 gıda

   Her ne kadar durdurmaya çalışsak da gecen her senede yaslanma kaçınılmaz bir şekilde devam ediyor ve görünen o ki daha genç görünmenizi ve hissetmenizi sağlayacak aslında bir çok sır var. Fakat yaslanmak hayatimizin bir parçası ve eğer yaşlanmayı bir nebze de olsa geciktirmek istiyorsanız, bunun arkasındaki riskli faktörleri anlamanız gerekmektedir. İnsanlar farklı şekillerde ve farklı faktörlere bağlı olarak daha hızlı yada yavaş yaşlanmaktadır. Yaşlandıkça, cildinizde, vücut seklinizde, hormonlarınızda, görme yetinizde, cinsel durumunuzda ve birçok farklı konuda fark edebileceğiniz değişiklikler meydana gelmektedir. Her ne kadar bu değişiklikler kendi başlarına bir konu olmayı hak etse de, yaslanma karşıtı uygulayacağınız beslenme tarzı bunları yavaşlatmanızda size yardımcı olacaktır.

  Bu konuda ulaşabileceğiniz birbirinden farklı onlarca beslenme alışkanlığı olsa da, gerçek su ki hala gençken sağlıklı bir beslenme alışkanlığı elde etmeniz. Başka bir deyişle, daha dikkatli bir yaklaşım herhangi bir tedavi şeklinden çok daha iyidir. Her ne kadar kimi yaşlanma belirtileri geri çevrilebilir olsa da en iyisi, düzgün ve sağlıklı bir beslenme düzenini alışkanlık haline getirmektir. Böylece vücudunuza zamanla yaslanma karşıtı besin ögelerini aldığınıza emin olabilirsiniz. Sözü daha da uzatmadan gelin yaslanma karşıtı bu gıdalara yakından bir bakalım.


   Dutsu Meyveler

   Vücudunuzun genç görünmesinden ve genç hissetmekten endişeleniyorsanız, beslenmenize ilk olarak eklemeniz gereken gıda dutsu meyvelerdir. Her ne kadar sadece yabanmersini "süper gıda " olarak bütün dikkati üzerine toplamış olsa da, diğer bütün dutsu meyveler, mineral, vitamin ve antioksidanca oldukça zengin gıdalardır. Vücudumuzda hücrelerin ölmesinden en çok sorumlu olan unsur serbest radikallerdir, fakat dutsu meyvelerde bulunan tanenler ve diğer organik bileşenler vücudunuzu serbest radikallere koruyucu etkiye sahiptir.

   Soğan

   Soğan gastrointestinal sistemini koruyup, midenizin düzgün bir şekilde çalişmasını sağlayan mükemmel bir gıdadır. Yaşlandıkça, besin değerlerini düzgün bir şekilde almanız oldukça önemli bir hal alır. Bu noktada soğan sindirim sağlığınızı düzenleyecek ve yaslanma belirtilerini kontrol altında tutabilecek birçok aktif bileşik içermektedir.

   Balık 

   Yaslanırken kalp sağlığı en kritik faktörlerden bir tanesidir. Metabolizmanıza, dayanıklılığınıza, enerji düzeyinize zarar verebilir. Omega-3 açısından zengin olan balık türleri, erken yaslanmanızda etkili olan kolesterol seviyenizin düzenlenmesinde size yardımcı olmaktadır. Balıktan aldığınız sağlıklı yağlar kalbinizi ve vücudunuzu ilerleyen yaslarda da korumaktadır.

   Baklagiller

   Her ne kadar baklagilleri günlük ve haftalık beslenme programınıza eklemek sıkıcı gibi görünse de, baklagiller lif ve mineral açısından oldukça zengin gıdalardır ve besin öğeleri genel anlamda sağlığımız için oldukça faydalıdır. Baklagiller besin değeri alımını artırabildiği gibi ayrıca karin şişliği, kabızlık ve karın ağrılarını da engellemektedir. Ayrıca, içerdiği yüksek lifler sayesinden kötü kolestrol seviyesinin düşmesini sağlarken bir yandan da demir, potasyum ve B vitamini ile metabolik faaliyetlerinizin artmasını sağlayıp bir yandan da yüksek tansiyonun düşmesini sağlamaktadır.


   Bitter çikolata

   Her ne kadar çikolata erken yaslanma konusunda suçlu bulunsa da, gerçek şu ki bitter çikolata içerdigi flavonoidler sayesinde UV ışınları gibi cildinize zarar verebilen ışınlara karşı cildinizi korumaktadır. Cildimizin güneş ışığına maruz kalması yaslanmayı hızlandırır ve de cildimiz vücudumuzun en çok görünen parcası olduğundan dolayı da genç görünmek oldukça önemlidir. Bitter çikolatada bulunan flavonoidler bu noktada günesten maruz kalınan UV ışınlarının yol açtığı hücre hasarlarını azaltabilir. Fakat unutmamak gerekir ki, her şeyi ölçülü bir şekilde tüketmek oldukça önemlidir, özellikle sekerce zengin çikolataları..

   Yoğurt 

   Oldukça sık kullanılan bu besin kalsiyum ve probiyotik bakımından zengindir, bu da demek oluyor ki osteoporoz ve kemiklerde meydana gelen mineral kaybına karşı koruma sağlar ve bir yandan da bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasını sağlar. Yaslanma karşıtı gıdalardan bahsederek, dikkat etmemiz gereken en önemli unsur tüketilen gıdaların sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden en üst seviyede faydalanmamızdır. Yoğurt da bu sorunu çözme konusunda oldukça başarılıdır.

   Brokoli 

   Bütün sebzeler yaslanma karşıtı özelliğe sahiptir, fakat brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler bu konuda oldukça güçlüdür. Brokoli antioksidanlarin yanısıra vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bir gıdadır ama bundan da önemlisi, kanser ile savaşta oldukça basarılı bir gıdadır. Her yıl onlarca insan kanser ile savaşmak zorunda kalıyor, fakat brokoli direkt olarak akciğer ve mide kanserlerine karşı savaşmada oldukça etkin bir savaşçıdır. Ayrıca ilerlemiş kanserlerde de, kanserin yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı anti-tümör özelliğine sahiptir.

   Zencefil

   Oldukça eski olan ve yaşla birlikte meydana gelen değişikler üzerinde etkisi olan bu gıda herkesin mutlaka tüketmesi gereken bir gıdadır. Yaşlandıkça, eklem ağrıları herkesin neredeyse kaçınılmaz bir sorunu haline gelir. Zencefil de bu ağrıların giderilmesini sağlayan ve kronik rahatsızlıklara karşı koruyucu etkiye sahip olan antioksidan özelliklerine sahiptir.

  Sarımsak

  Sarımsak, tükettiğimiz besinlerden alabileceğimiz en en güçlü organik bileşenlerden bir tanesidir ve sarımsağın da birincil etken maddesidir. Yemeklerinize sarımsak ekleyerek ya da, karanfili aksamdan suya bırakıp tüketerek sabah enerjinizi arttırabilirsiniz. Sarımsak bağışıklık sistemini arttırdığı gibi aynı zamanda kronik rahatsızlıklara karşı korumakla kalmayıp bir yandan da iltihabı azaltırken kanser türlerini de engelleyebilir, öyle ki antibakteriyel ve antiviral etkisi bile bulunmaktadır. Sonuç olarak, sarımsak yaşlanma karşıtı olarak kullanabileceğiniz en faydalı gıdalardan bir tanesidir.


   Kuruyemişler

   Yaşlanmayı geciktirmek için beslenmenize ekleyebileceğiniz bir diğer besin de kuruyemiştir. Fındıktan, çam fıstığına ve cevize bütün kuruyemişler içerdiği yağ, potasyum, kalsiyum, E vitamini ve protein açısından büyüme ve gelişmeye, tansiyona, inflamasyona ve kemik gücüne oldukça faydalıdır.

Kaynak: https://www.organicfacts.net/home-remedies/10-best-anti-aging-foods.html