Yaban Mersin' in Faydaları Nelerdir ?

19.08.2017

   Antioksidan Açıdan Zengindir

   Yaban mersini meyveler arasında en zengin antioksidan içeriğine sahip olarak bilinir ve bu sebeple kanser hastaları üzerinde koruyucu etkiye sahiptir. Antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri uzaklaştıran en etkili besinlerdir. Serbest radikaller ise kansere ve hücrelerin yaşlanmasına sebep olan en zararlı bileşiklerdir. Hücreleri yaşlandıran sebep serbest radikallerdir. 

   Kötü Kolesterolü Düşürür

   Yaban mersini kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü yükseltir. Bu sayede damar içerisinde kolesterol birikimini önleyerek özellikle kalp hastalıkları riskini en aza indirmektedir. Aynı zamanda sağlıklı bir dolaşım sistemi için kötü kolesterolün düşük olması gerekmektedir.Yaban mersini damar tıkanıklığını engellemektedir.

   Yüksek Tansiyonu Düşürür

   Yaban mersini yüksek tansiyonu düşüren etkili gıdalar arasındadır. Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon sorunundan kurtulmak için en etkili gıdalar arasındadır. Tansiyon hastalarının günde 1 avuç yaban mersini tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

   Kansızlık Üzerine Etkileri

   Yaban mersininde bulunan en önemli Vitamin B12 dir. Aynı zamanda yaban mersini demir içeriği açısından da zengindir. B12 ve Demir minerali sayesinde kan üretimini arttırır, hücrede oksijen ve besinleri taşımak için gerekli demir minerali içeriğinden dolayı sizleri kansızlık sorununa karşı koruyacaktır.

   Göz Sağlığınızı Korur

   Yaban mersininde bulunan antosiyanin içeriği sebebiyle göz retinasını korunur.

   Kan Şekerini Dengeler

   Yaban mersini tadı tatlı olsa da şeker oranı düşük meyveler arasında yer almaktadır. Bu durum yaban mersinini insülin direnci ve diyabet hastalarının da tüketebileceği bir özellik kazanmasına sebep olur. Düşük Glisemik İndeks değeri sayesinde kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller ve şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

   Sindirimi Kolaylaştırır

   Yaban mersini lif açısından zengin gıdalar arasında yer alır. Lifler ise bağırsak sisteminde su alıp şişerek sindirimi kolaylaştırır, kolon kanserini önler ve daha sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanıza yardımcı olur.

Kaynak: http://faydalarinelerdir.net/yaban-mersininin-faydalari-nelerdir