Üzüm Pekmezi Faydaları Nelerdir ?

23.01.2018

   Üzüm Pekmezi

   Kültürümüzde bolca tüketilen pekmez değişik meyvelerden yapılmaktayken, insan sağlığı bakımından önemli olduğu kadar, sofralarının da vazgeçilmezlerindendir. Pekmezin en fazla yapıldığı meyve üzümdür. Üzüm pekmezi hem tatlı hem de ekşi olarak yapılabilmektedir. Pekmezi tatlı olarak yapmak için üzüm ve çıkarılan şıraya asit giderici bir madde katılmaktadır. İstenirse tatlı olması için karbonat, odun külü ya da kireç de katılabilmektedir. Bunlar üzümlerin ezilmesi esnasında veya şıra haline getirildikten sonra da katılabilir. Çok fazla kaynatılan ya da pişirilen pekmez sağlık bakımından risk taşır, bazı sağlık uzmanları bu tür pekmezlerin kansere yol açtığını belirtmektedir, bu yüzden dikkat etmeleri önerilir.

   Binlerce yıllık geleneksel beslenme kültürü ve damak zevkinin vazgeçilmezlerinden biri olan pekmez aynı zamanda ''enerji içeceği'' özelliğine sahiptir. Hızla kana karışabilen 'acil' enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesi olan pekmezin 2 yemek kaşığı (20 gram), insan vücudu için çok değerli olan 2 miligram demir, 80 miligram kalsiyum ve 58 kalori enerji içerir. Pekmez büyüme çağındaki çocuklar, işçiler, sporcular, hamile ve emziren anneler için eşsiz bir gıda maddesidir.

   Üzüm pekmezi kan yaparak, kansızlık problemi olanların çok fazla kullandığı besinlerdendir. Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar. Kanı temizleme özelliği sayesinde damarların tıkanmasını önler ve damar sertliğinin oluşmasına engel olur. Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Sindirim sistemi için faydalı olup mide, bağırsak, böbrek sağlığını korur, kabızlığı giderebilir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir. Pekmez manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasını tedavi eder, inme riskini düşürür ve kan basıncını sağlıklı bir oranda tutmaya yardım eder. Pekmezin yüksek kalsiyum içermesi kolon kanserini önleyebileceğini düşündürmektedir, ayrıca kanser tümörlerine karşı etkili olabilir. Pekmez cilt sağlığı için de büyük fayda sağlar, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Pekmezin içerisinde bulundurduğu şeker miktarının fazla olması, kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kilo almak isteyen kişiler için oldukça iyi bir besindir.


   DİKKAT !

   Pekmezin kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir, aksi halde özelliğini yitirebilir. Aşırı tüketimden kaynaklanan sindirim sistemi hastalıkları, şişkinlik, ishal ve göğüs ağrısına yol açabilir. Pekmezin olası zararlarından korunmak için ilk olarak aşırı tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Potasyum ve fosfordan sınırlı diyetlerde ve bazı özel durumlarda pekmez tüketilmemeli. Günlük ne kadar kullanmanız gerektiğini doktorunuza ve diyetisyeninize danışarak öğrenebilirsiniz.