Türk Lokumu İle İlgili Her Şey

Levent YERGÖK | 23.05.2018

   Türk Lokumu ile İlgili Her Şey


   Lokum asırlardır bu coğrafyada insanların damaklarını tatlandıran lezzetlerin başında gelir. Önceleri üretiminde bal ve pekmez kullanılırken endüstriyel şekerlerin icadından sonra sakkaroz kullanılmaya başlanmıştır. Bayramların vazgeçilmez lezzeti, hasta ziyaretlerinin en makbul hediyesi, misafirlere kahvenin yanında en ideal ikram, kız isteme merasiminde ağız tatlılığı olarak kültürümüzde yerini almıştır. Yurt dışında da Ülkemizi en iyi temsil eden yiyeceklerin başında gelir, öyle ki yurt dışında Turkish Delight yani Türk Lokumu olarak nam salmıştır. 

   

   Lokum üretiminde; şeker, nişasta, su ve sitrik asit(limon tuzu) kullanılmaktadır. Çeşitli kuruyemiş ve meyveler kullanılarak da çeşnili lokum üretilmektedir. Yine aroma ve boya kullanımı ile lokum çeşitliliği artırılmaktadır.


   Lokum üretiminde önce şeker kazanlarda kaynatılır. Nişasta bir miktar suda çözündürülüp hazırlanır daha sonra bu nişasta kaynayan şeker şırasının içerisine eklenerek karıştırılmaya başlanır ve sitrik asit eklenir. Karıştırma işlemi lokum pişme kıvamına gelene kadar devam eder. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra lokum içerisine nişasta serpilmiş ahşap kalıplara alınıp soğutulur. Lokum soğuduktan sonra kesme işlemi yapılır ve yapışmasın diye pudra şekeri ile kaplanır.


   Bu anlatılan sade lokumun tarifidir. Eğer çeşnili yapılacaksa boya, aroma gibi katkılar pişme sırasında çerez, meyve gibi çeşniler piştikten sonra eklenir.

   Kaliteli lokumun özellikleri;

  • Üzerindeki pudra şekerinin hep kuru kalması
  • Lokumun kendine has olan saydam parlak rengini koruması
  • Dişin kesebileceği esneklikte olması ve dişe yapışmaması
  • Parmaklar ile baskı yapıldığında tekrar eski formunu alması