Tıbbi Aromatik Bitkilerden Rezene Nedir ?

06.12.2017

   REZENE

   Halk arasında rezdane, irziyan, sincilip, bokluk otu, mayana, tatlı anason olarak da bilinen rezene maydanozgillerden bir bitkidir. Çiçekleri altın sarısı renginde, uzun saplı ve bileşik şemsiye durumunda, etrafa hoş bir koku yayan, yaprakları ince, saplı ve tüysüzdür. Meyveleri silindir şeklinde tüysüz ve yeşilimsi esmer renktedir. Tohumları protein ve yağ bakımından zengin bir besi dokuya sahiptir. Daha çok kayalık ve kurak yerlerde; dağ, yol kenarı, korular, tarlalar ve ormanlarda da yetişebilir.
Baharatı, rezene bitkisinin yapraklarından, kurutulmuş tohumlarından ya da bu tohumların öğütülmesiyle elde edilir. Balık ve tavuk yemeklerinde, salatalarda güzel koku ve tat verme amaçlı kullanılır. Yöresel olarak bazı unlu ve şekerli yiyeceklerin yapımında da kullanılır. Toprak altındaki soğana benzeyen tatlı ve hoş kokulu meyvesinden salata yapılır veya meyve olarak da yenebilir.

   Rezene mutfaklarda baharat bitkisi olmasının yanı sıra şifalı bitki olarak yararlandığımız bitkilerdendir. Tohumlarının içerdiği çok kuvvetli antioksidan özelliği ile bünyede bulunan ve birçok hastalığa neden olan serbest radikallerin ve virüslerin en büyük düşmanıdır. Bundan dolayıdır ki B, C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineralleri almak ve vücudunuzu güçlendirmek ve güzelleştirmek için tüketebilirsiniz. Hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı diğer problemler için içilebilir. Sindirim sorunlarından dolayı yaşanabilen baş ağrılarını geçirir, sinirleri yatıştırır. Laktasif etkisi ile kabızlığı önler. Doğumu kolaylaştırdığı ve anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. Bebeklerde kolik tedavisinde kullanılır. Bu taşıdığı özellikler sayesinde ilaç ve gıda sektöründe de kullanılmaktadır.

   Fazla rezene tüketimi mide bulantısı ve ağrısına neden olabilir. İleri derecedeki yan etkileri arasında ise kusma, nöbetler, nefes darlığı, cilt sorunları kalp çarpıntısı ve akciğer ödemi sayılmaktadır. Herhangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullananlar ve her ne kadar anne sütünü arttırıcı etkisi olsa da gebelik ve emzirme dönemindeki kadınlar doktorlarına danışmadan rezene ürünlerini tüketmemelidir.