Tamamlayıcı Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar

15.01.2017

   Tamamlayıcı Beslenmede Dikkat Edilecek Noktalar

  • Anne emzirmeye devam ederken, altıncı ayda küçük miktarlarda tamamlayıcı besinlere başlayabilir ve çocuk büyüdükçe besin miktarı artırılmalıdır. 
  • Emzirilen ve gelişimi normal bebeklere, 6 aydan önce tamamlayıcı besinler başlanmamalıdır. Tamamlayıcı beslenmede öğün sayısı ve miktarları, bebeğin yaşına ve anne sütünden yararlanma miktarına göre ayarlanmalıdır. Besin, bebeğin yaşına ve sindirim sistemi özelliklerine uygun hazırlanmalıdır.
  • Bir seferde, birden fazla tamamlayıcı besine başlanılmaması önerilmekle yeni besin birkaç gün sonra denenmelidir. Eğer bebek yeni denenen besinin lezzetini beğenmediyse ya da ishal, kusma oluştuysa, beklenmeli ve kısa bir aradan sonra tekrar denenmelidir.
  • Yeni besin, bebek açken verilmelidir.
  • Herhangi bir ürüne karşı alerjisi olan ailelerin çocuklarına yumurta, balık, domates, çilek gibi alerjen olma ihtimali yüksek olan besinler aile öyküsüne göre verilmelidir. Gluten içeren tahıllı besinlerin, altı aydan sonra verilmesi daha uygun görülmektedir.
  • Anne sütü ile beslenen bir bebeğin, tamamlayıcı besinlerden alması gereken günlük öğün sayısı, 6-8. aylar arasında 2-3 kez, 9-11. aylar arasında 3-4 kez, 12-24. aylar arasında 3-4 kez olmalıdır. Öğünde alınan besinlerin enerji yoğunluğu düşükse veya bebek emzirilmiyorsa öğün sıklığı artırılmalıdır.


    Bebek beslenmesi ve emzirme döneminde hakkında daha detaylı bilgi için 

sayfamızı 

ziyaret edebilirsiniz.
    Kaynak: www.beslenme.gov.tr