Su İçerek Zayıflanır mı ?

Hülya ÖZEL | 01.04.2018

   Su İçerek Zayıflanır mı ?

   Başlık daha çok dikkatinizi çeksin diye zayıflamayı ön plana çıkardım. Yoksa olaya sadece zayıflama olarak bakmayın lütfen. Su yaşamın kaynağı, sağlığın temeli. Vücut besin olmadan haftalarca hayatta kalabilir, ama susuz yaşayamaz. Su olmadan hücreler yenilenemez, gelişemez ve çoğalamaz.

   İnsan vücudunun ortalama %60-65 i sudan oluşur. Kanın %92’si, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i su. Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi ise vücudun su dengesinin korunması ile mümkün. Vücutta biriken toksinleri atmak, vücudun ısı dengesini sağlamak için idrarla 1500 ml, deri yoluyla 500 ml, dışkı ve solunum ile 300’er ml; toplamda ise yaklaşık 2,5 lt su kaybedilmekte. Kaybedilen suyun her gün yerine konması ise yaşam için çok büyük önem arz etmekte. 

    Vücudunun su içeriği yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve fiziksel aktiviteye göre değişir. Çocukların vücudunun su oranı daha yüksekken(% 70, yeni doğan bebekte ise % 90) yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu almaya başlar ve su oranı düşer. Yetişkinlerde vücut su oranı % 60 lardayken, yaşlılarda ise % 50’ dir. Sporcuların su oranı ise standart kişilerden % 5 daha yüksek seviyede olması gerekmekte. Yeterli su alıp alınmadığı, idrara çıkma sayısı ve idrarın rengi kontrol edilerek de takip edebilir. Yetişkin bir birey günde 6 -7 kere idrara çıkıyorsa ve idrar rengi açık sarı veya soluk sarı renkteyse yeterli su tüketimi olduğu kanaati oluşur. % 1′lik su kaybında Hipotalamusta susama merkezi uyarılır. % 3′ lük su kaybında kan hacmi ve fiziksel performans azalır.% 5′ lik su kaybında birey konsantre olamaz. % 8′lik su kaybında baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluma güçlüğü oluşur. % 10′ luk su kaybında kas spazmı, aşırı yorgunluk, dolaşım-böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. % 20 kayıpta ise yaşamı tehlikeye girer. Özellikle sıcak havalarda vücuttan % 2-5 oranında su kaybının ağız kuruluğu, derinin kızarması, yorgunluk, baş ağrısı ve fiziksel performansta düşüklüğe neden olacağından su içmek için bu belirtilerin ortaya çıkmasını beklemeden, susama hissini beklemeden su içmek sağlığın korunması için gereklidir.