Slow Food Akımı Nedir ?

19.08.2017

   "Slow- Food" Manifestosu ve Dünya Üzerindeki Yansımaları

   Çağımızda hızlı yaşam tarzının bir getirisi olarak sofraya oturup yemek yemek yerine yolda, araçta, TV- bilgisayar karşısında, oyun oynarken fast- food tarzı yiyeceklerin tüketimi artmaktadır.

   "Slow- food (Yavaş Yeme) Hareketi" hızlı yeme alışkanlığını ortadan kaldırmak ve yerel üreticileri korumak amacıyla 1986 yılında fast- food' a tepki olarak İtalya' da Carlo Petrini tarafından başlatılmıştır. İyi, temiz ve adil gıdayı savunan slow- food, tüketilen ürünlerin lezzetli olması; yeryüzüne, diğer canlılara ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde temiz koşullarda üretilmesi ve çiftçilerin emeklerinin karşılığını adil bir şekilde alması gerektiğini savunmaktadır. Az fakat sık yemeyi ilke edinmiş ve temkinli, yavaş ancak kararlı adımlarla geçtiği yerlerde iz bırakan salyangozu sembolü olarak kullanmaktadır.

   Bugün tüm dünyada 150 ülkede yaklaşık 80,000 üyesi bulunmaktadır. Fast food tipi gıdaların doymuş yağ içermeleri, lif oranlarının düşük olması, vitamin ve özellikle kalsiyum minerali bakımından yetersiz oluşları, obezitenin yanı sıra yüksek tansiyon, bölgesel yağlanma osteoporoz ve çocuklarda gelişim bozukluklarına davetiye çıkarmaktadır. Slow- food hareketi kapsamında ise geleneksel gıdaların tüketiminin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Tabi ki her geleneksel lezzet slow- food anlayışına uygun değildir ve bizim ülkemizde de olduğu gibi, özellikle bazı yörelere ait ağır ve yağlı yemeklerinde en az fast food tarzı yemekler kadar zararlı ve sağlıksız olabileceği göz önüne alınmalıdır.

   Slow- food büyük bir hızla Türkiye ve dünyada yayılmaya devam eden bir akımdır.


   Kaynak: Emine Nakilcioğlu Taş, Semih Ötleş; Ege Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Bölümü