Sizin Meyveniz Ne Renk ?

12.07.2017

    Bitkilerin olgunlaşmış çekirdekleri ve bu çekirdeğe yakın kısımları meyve olarak adlandırılmaktadır. Meyveler, sebzeler ile birlikte optimal bir beslenme planında düşük enerji değerleri ve yüksek vitamin, mineral, diyet lifi ile önemli bir yer tutarlar.
Meyveler günlük enerji, yağ ve protein gereksinmesine cok az katkıda bulunurlar.
Bununla beraber diyet için vitamin ve mineral, özellikle A vitaminin ön ögesi olan beta-karoten, E, C, potasyum, magnezyum tedarik etmekte ve antioksidan, fitoöstrojen ve antienflamatuar ajan olarak işlev gören fitokimyasal kaynakları ve diğer koruyucu mekanizmalarda rol almaktadır.
İçerdikleri bu maddeler ile vücuttan bazı zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Büyüme ve gelişmede, hücre yenilenmesinde, doku onarımında, bağırsak faaliyetlerinde, deri ve göz sağlığında, diş ve diş eti sağlığında, kan yapımında, hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkindir.
    Meyvelerin iştah üzerine de olumlu etkileri vardır. Meyvelerin lezzeti içerdikleri asit ve şekerden ve birbirine oranlarından gelmektedir. Şekerin, asit ile birleşmesi sonucu hoşa giden bir tad oluşmaktadır. Meyveler olgunlaştıkça asit oranı azalıp, şeker oranı
artmaktadır.
    Dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıkların (kalp- damar hastalıkları, hipertansiyon, inme, kolon ve meme gibi bazı kanser turleri) oluşma riskini de azaltır. Meyvelerde de buluan flavonoidler son zamanlarda yapılan çalışmalarda nöroinflamasyonu baskılaması ve kognitif fonksiyonları iyileştirmesiyle merkezi sinir sistemi üzerindeki yararlı etkiler ile ilişkilendirilmiştir Çalışmalar, meyve ve sebze tüketiminin azalmış kardiyovasküler hastalık riski ile korele olduğunu göstermiştir. Çalışmalar, meyvelerin polifenolik maddelerin, fitokimyasalların kardiyovasküüler hastalık riskini azaltma potansiyelini vurgulamışlardır. Meyvelerde bulunan polifenoller, lipit metabolizmasını iyileştirmede ve LDL'yi düşürmede son derecede etkindir. Farklı meyvelerde bulunanan antioksidanların kombinasyonları kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede birbirini tamamlayıcı etkiye sahip olabilmektedir.
Yeterli ve dengeli beslenmede farklı renk ve türlerde meyve tuketilmelidir. Çeşitlendirilmiş meyveler, farklı besin ogeleri icermeleri sebebiyle günlük vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunur. Genellikle üzüm, çilek, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, karadut, turunçgil grubu meyveler C vitamini ile çeşitli antioksidanlardan zengin iken, elma, muz, kayısı gibi meyveler potasyumdan zengindir.