Şerbetli, Sütlü ... Tatlılarda Yapılan Hileler

17.03.2018

   Tatlılarda Yapılan Hileler

   Şerbetli Tatlılar: Son zamanlarda baklava ve diğer şerbetli tatlıların ana ham maddesi olan Antep fıstığı, ceviz ve baklava yağında yaşanan anormal zamlar bu ürünlerin de maliyetini ve satış fiyatını ciddi oranda arttırmış. Bu durumu fırsata çevirmeye çalışan bazı baklava üreticileri Antep fıstığı yerine kurutulmuş iç bezelye, ceviz yerine fındık ya da yer fıstığı kullanarak tatlı fiyatlarını düşük tutmakta. Baklava ve diğer şerbetli tatlılarda yapılan bir diğer tağşiş baklava imalatına özel baklavalık yağ yerine farklı bitkisel sıvı yağlar, hayvansal yağların kullanılması. Şerbetli tatlılarda yapılan bir diğer tağşiş ki hepimizin bildiği; şerbetinin glikoz şurubundan yapılmış olmasıdır. Glikoz şurubu hemen hemen tüm şerbetli tatlılarda kullanabilmektedir.

   Glikoz şurubu kullanılarak üretilen tulumba ve lokma tatlısı mat görünümlü olur. Ürün üretildikten bir gün sonra yumuşamaya başlar. Şekerden yapılmış şerbet ile şerbetlenen tulumba ve lokma tatlıları daha canlı renkte olurlar ve 3-4 gün tazeliklerini ve sertliklerini korurlar. Şerbetli tatlılar normal şartlarda oda sıcaklığında muhafaza edildiklerinde 3-4 gün boyunca lezzetlerini kaybetmezler. Bazı dükkan ve pastaneler fazla ürettikleri ve şekerlenen tatlıları fırında ısıtıp şekerlerini eritir ve tekrar reyonlarında satmaya devam eder. Fırında ısıtılarak tekrar satılmaya çalışılan şerbetli tatlıların tatlarında acılaşma meydana gelir.

    Sütlü tatlılar: Sütlü tatlı imalatında tatlının lezzetli olması için tatlı üreticileri maliyetlerini azaltmak için ham maddelerden kısıp çeşitli aroma verici ve katkı maddeleri kullanabilmektedir. Örneğin; yarım yağlı süt kullanılan üründe meydana gelecek olan lezzet kaybını önlemek için ise aroma verici maddeler kullanılabilmektedir. Yapılan diğer tağşişler ise kıvam sağlamak için nişasta gereğinden fazla kullanılabilir, duyusal özelliklerinin arttırılması için renklendirici, aroma verici gıda katkı maddeleri kullanılabilmektedir.