Probiyotik Tüketimi Gestasyonel Diyabet Riskini azaltıyor!

05.09.2017

   Probiyotik Tüketimi Gestasyonel Diyabet Riskini azaltıyor!

   Wellington ve Auckland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ev yapımı probiyotiklerin, hamilelikte (gestasyonel diyabet) diyabet gelişme riskini azalttığını ve onlarda kan şekerini düşürdüğünü belirttiler.

   Yapılan çalışmada, yoğurt gibi fermente süt ürünlerini yapmak için kullanılan “Fonterra” tarafından üretilen probiyotik ( Lactobacillus rhamnosus HN001) bir kapsül şeklinde erken gebelik yaşayan 200 kadından 194’üne verildi. Gestasyonel diyabet, gebeliklerinin 24-30. Haftasında değerlendirildi.

   Probiyotik verilen grupta gestasyonel diyabet görülme olasılığı %2,1 iken diğer grupta bu oran % 6,5 idi. Yüzde 68 lik oranda bir azalma olduğu kaydedildi. Çalışmanın lideri Profesör Julian Crane “ Biz, probiyotiklerin özellikle yaşlılar ve gestasyonel diyabeti olan hamilelerde daha güçlü koruyucu etkileri olduğunu saptadık” diye konuştu.

   Bu çalışmada açlık kan glikozu ise probiyotik kullanan kadınlarda, diğer gruba oranla daha düşük olduğu saptandı. “Probiyotiklerin açlık kan glikozunu düşürebilmek için bağırsak mikrobiyotası ile etkileşim içinde olduğunu bilmek heyecan verici”. Tüm bunların yanı sıra, probiyotiklerin bu hastalıklardan başka egzama gibi deri hastalıklarına ve immun sisteme de etki edebileceği görüldü.

   Sonuç olarak probiyotiklerin, bilmediğimiz başka yararları da var olabilir ve bunları açığa çıkarmak için bilimsel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

   Kaynak: http://blog.journals.cambridge.org/2017/04/04/probiotics-may-reduce-risk-of-gestational-diabetes/