Probiyotik Mikroorganizmalar

23.03.2018

    Probiyotik Mikroorganizmalar

    Probiyotik mikroorganizmalar köken olarak “pro” ve “biota” kelimelerinin birleşiminden gelirler. Türkçe karşılığı yaşam için canlı bakterileri içeren, sağlığa uygun gıdalardır. Probiyotiklerin faydaları 1908’de Rus araştırmacı Elie Metchnikoff tarafından belirtilmiştir. Metchnikoff; Bulgar köylerinin uzun yaşamı altındaki sırrın yoğurt tüketimi olduğunu gözlemlemiştir. Yoğurdu incelediğinde içinde canlı bakteriyi görmüş ve buna Lactobacillus bulgaricus adını vermiştir. Günümüzde en yaygın kullanılan probiyotik mikroorganizmalar Laktobasillerdir. Laktobasiller probiyotik ilaveli sütlerde, bebek mamalarında bulunmaktadır.

    Probiyotikler laktoz sindirimine katkı sağlarlar. Patojen (hastalık etmeni) mikroorganizmalara karşı direnç oluştururlar. İnce bağırsakta aşırı bakteri gelişimini ve hipertansiyonu engellerler. Kandaki kolesterol ve şeker dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Kilo kontrolünü sağlamaktadır. Hastalık sonrası hızlı iyileşme sağlamaktadır.

    Probiyotik gıdalara örnek olarak; yoğurt, peynir, kefir, ayran, lahana turşusu, salatalık turşusu, bitter çikolata verilebilir.