Prebiyotik Mi ? Probiyotik Mi ?

23.04.2020

PREBİYOTİK VE PROBİYOTİK GIDALAR 


 Probiyotikler bağırsak sisteminin mikrobiyal florasını değiştirerek insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapan mikroorganizmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu grupta laktobasiller, bifidobakterler ve enterokoklar yer almaktadır .Prebiyotikler ise probiyotik bakteriler için besin görevi gören , kısa zincirli, insan sindirim enzimleriyle sindirilemeyen karbonhidratlardır. 


Probiyotik mikroorganizmalar genellikle ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsak florasında yaşarlar. Ama sadece bağırsak florasından sorumlu değillerdir. Bu mikroorganizmalar folik asit, niasin, tiamin, riboflavin, pridoksin gibi B grubu vitaminler ve K vitamini üretmeleri bu vitaminlerce gıdanın zenginleşmesini sağlamaktadır. Bu arada fosfor, demir, bakır ve magnezyumun sindirim sistemindeki emiliminin artmasına yardımcı olmaktadırlar. Aynı zamanda ağız ,üst solunum yolu, mide, sindirim ve genital sistemlerde mukotik yüzeylerinde etkili olan hastalıkları da önlerler. Laktaz enzimi sentezlenememesi sonucu oluşan Laktoz İntoleransı adı verilen rahatsızlığın giderilmesinde büyük rol oynarlar. 


Prebiyotiklerin mide ve pankreas salgılarından etkilenmeden bağırsağa geçmeleri gerekir. Genel olarak bakılırsa çoğu sebze, meyve ve tahıllar prebiyotik besin olarak kabul edilir , yani kısaca lifli ve posalı gıdalar prebiyotik kabul edilir fakat Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre bir besinin prebiyotik olarak kabul edilmesi için probiyotik flora üzerinde olumlu etki bırakması gerekir. 


Yazar:Meralnaz AYGÜN


  KAYNAKÇA
Anon. 2005. Probiotics Basics. www.usprobiotics.org
 Anon. 2006. Probiotics. www.fda.gov
Tosun, H., Demirel, NN. Lactobacillus acidophilus ve bifidobakterlerin özellikleri ve süt endüstrisinde kullanımı. (basılmamış not).
https://www.labmedya.com/prebiyoikler-ve-probiyotikler?page=2