Organik Tarımda İdari Sertifikasyon Kuruluşları

01.01.2018

   Organik Tarımda İdari Sertifikasyon Kuruluşları

   Organik tarımda kanun çerçevenin tanımlanması ve hatalı uygulamalarda gereken yaptırımların ve güvencelerin oluşturulması amacı ile 5262 Sayılı “Organik Tarım Kanunu” 03 Aralık 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak uygulamaya başlanmıştır.

   Bu Yönetmelik, Avrupa Birliği ülkelerinde yer alan organik ürün üretim, işleme ve ticareti için yasal bir temel niteliğindedir ve Avrupa Birliği üye ülkelerinde sadece bu yönetmeliğe göre sertifikalanan ürünler “Organik” olarak etiketlenebilir.

   2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde, organik ürünlerin üretimi ile ilgili yönetmelik (NOP) yürürlüğe girmiştir. Ürünlerini A.B.D ' ye ihraç etmek isteyen üretici ve işleyici ve dağıtıcıların NOP yönetmeliğine göre sertifikalanmış olması ve ürünlerin etiketlerinin NOP' a göre uygunluğunun onaylanmış olması gerekmektedir.
ECOCERT USDA tarafından akredite bir kontrol kuruluşudur. NOP sertifikası düzenlenmeden önce, NOP standartlarına uygunluk tespit edilmektedir.

   Organik üretim, Japon Tarım Standartları (JAS) kapsamında ''Japonya Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı (MAFF)'' standart ve kriterleri ile düzenlenmektedir
   1-) Çin Halk Cumhuriyeti Organik Standardı
   2-)2009 yılında Kanada ve ABD arasında organik ürünler için bir denklik anlaşması imzalandı. NOP’a göre sertifikalı ürünler Kanada’da da organik olarak satılmaktadır.

   Aynı zamanda özel sertifikasyon kuruluşları da bulunmaktadır. 

Organik Tarımda Özel Sertifikasyon kuruluşları için tıklayınız.