Organik Arıcılık

Beyza KOZLUCA | 27.05.2018

   Organik Arıcılık ile Konvansiyonel Arıcılık Arasında Nasıl Farklar Var ? Organik Arıcılıkta Tıbbi Ürünler Kullanılabiliyor mu?

   Konvansiyonel arıcılıkta ilkbahar beslenmesinde glikoz şurubu kullanılırken organik arıcılıkta organik bal kullanılıyor. Organik bal üretiminde, konvansiyonelde olduğu gibi hasat sırasında petekler içindeki arılar yok edilmiyor ve bal süzmek için kuluçka peteği kullanılamıyor.

   Konvansiyonelde yoğun olarak uygulanan ana arının kanatlarını kesme işlemi organikte yasak. Ayrıca koruyucu amaçlı kimyasal bileşimli ilaçlar, boyalı kovan, parafinli petek ve bal hasadında kimyasal sinek kovucu kullanımına izin verilmiyor. Parafinli petek yerine organik balmumu peteği kullanılıyor.

   Arıların ana zararlısı varroaiçin formik asit, laktik asit, asetik asit, oksalik asit , mentol, timol, okaliptol veya kafur kullanılıyor. Eğer çok gerekli görülürse organik arıcılığa uygun bir tıbbi ürün uygulamasında kontrol ve sertifikasyon kuruluşuna bilgi veriliyor. Bu durumda KSK, ürünün organik olup olmayacağına karar veriyor. Arıcılıkta kullanılan malzeme, bina, teçhizat, kap veya ürünlerin temizlenmesinde ve taşınmasında arapsabunu, kireç, kostik soda, doğal bitki özleri, çamaşır suyu, limon tuzu, soda gibi maddeler kullanılabiliyor.