Neden Tavuk ve Hindi Eti ?

20.04.2017

   Neden Tavuk ve Hindi Eti?

   Protein ihtiyacı vücudumuz için olmazsa olmazdır. Birey zayıflama döneminde de olsa proteine ihtiyaç duymaktadır. Günlük protein ihtiyacımız kilogram başına ortalama 1 gramdır. Örneğin 60 kilo olan biriyseniz, protein ihtiyacınız da 60 gram olacaktır ve bu ihtiyacın yarısının hayvansal gıdalardan sağlanması önemlidir.

   Bitkisel protein kaynakları B12 ve demir açısından fakir olduğu için, hayvansal protein kaynakları mutlaka zayıflama diyetlerinde bulunmalıdır. Ayrıca proteinler doygunluk hissinin uzun sürmesini sağlar ve bu nedenle her öğünde yer almaları önemlidir. Diyet sırasında kas kitlesini korumak için de protein kaynaklarına ihtiyaç vardır.

   Bitkisel proteinlerin kaynakları vitamin B12 ve Demir açısından daha zayıftır bu nedenle sağlıklı bir diyet programı içerisinde hayvansal proteinler mutlaka tüketilmelidir.

   Hayvansal proteince zengin olan tavuk ve hindi eti de önemli bir yer tutmaktadır.
   •    Tavuk ve hindi etinin doymuş yağ ve kolesterol içeriği de daha azdır.
   •    Düşük sodyumlu diyetlerde sodyum içeriğinin düşük olması sebebi ile tavuk ve hindi eti rahatça tüketilebilir.
   •    Tavuk ve hindi eti vitamin B2 (riboflavin), niasin, vitamin B6 ve vitamin B12 bakımından da zengin gıdalardandır.
   •    Etlerin sindirilme oranlarına göre proteinin kalitesi belirlenir. Tavuk ve hindi eti proteinleri sindirilebilirliği 91- 100 arasında olması sebebi ile iyi kalitede protein kaynaklarıdır.
   •    Tavuk ve hindi göğüs etinde yağ oranı yüzde 0.8 civarındadır. Üstelik tavuk etinin genel olarak doymuş ve doymamış yağ oranları birbirine yakındır. Tavuk eti tüketildiği zaman hem yağı düşük hem de iyi yağlar açısından daha zengin beslenilir. 100 gram derisiz tavuk but eti tüketildiğinde 4 gramdan az yağ alınmış olur.