Neden Kilo Alamıyoruz ?

Hülya ÖZEL | 03.12.2017

   Neden Kilo Alamıyoruz ?

   Diyetisyen denilince çoğunlukla zayıflamayla alakalı olduğu düşünülse de aslında mesleğimiz geniş bir alana sahip. Kilo alma da bunlardan biri. Günümüzde aşırı kilolarından yakınan birçok insan mevcut ancak buna paralel olarak kilo almak isteyenlerin sayısı da göz ardı edilmeyecek kadar fazla. Sık sorulan sorulardan biridir ‘’Nasıl kilo alabilirim?’’. Özellikle de bölgesel zayıflıklardan şikayet fazla, en çok da yüz bölgesinden. Pek çok kişi, kilo almanın kilo vermekten daha kolay olduğunu düşünür ancak kilo almak sanıldığı kadar basit değil.

   Kilo alamamanın birkaç sebebi olabilir:

1. Aile mirası sonucu genetik olarak metabolizması hızlı çalışan grupta olabilirsiniz, yani vücudun enerji tüketimi fazladır.
2. Bağırsaklarınızda parazit(kurt, solucan vs) olabilir ve tükettiğiniz besinleri sizinle paylaşabilir. Gaita (dışkı) testi ile bağırsaklarda parazit olup olmadığı test edilebilir. Bunun için bir gastroenterolog ile görüşmelisiniz.
 3. Hormonal nedenlere bağlı olarak kilo alamama durumunuz olabilir. Tiroit hormonları ve böbreküstü bezlerinin çalışma durumu bu soruna yol açabilir. Tiroid hormonlarındaki fazlalık bazal metabolizmayı hızlandırır ve enerji tüketimini arttırır. Bunun için bir endokrin doktoruyla görüşmelisiniz.
4. Sigara içiyorsanız bu durum besinlerin gerçek kokusunu ve tadını algılamanızı engelleyerek iştahınızı baskılar. Ayrıca sigara metabolizmanızı hızlandırdığı için enerji tüketimini de artırır. Bunun için sigarayı bırakın.
5. Psikolojik, ruhsal bozukluk ve depresyon hali sonucu olabilir. Yaşanılan bir stress, üzüntü, travma ile iştah kapanmış olabilir. Sorun psikolojiktir ve bunun için bir psikolog ile görüşmelisiniz.
6. Enfeksiyon hastalıkları, sindirim ve dolaşım bozuklukların olabilir. Bunun yanında şeker hastalığı ve türevleri de bulunabilir. Diğer uzun süren hastalıklar, kanser, anoreksiya nervoza veya bulimia gibi yeme bozuklukları olabilir. Bu hastalıklar sonucunda zayıflık görülebilir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak da yine zayıflık olabilir. Bunun için bir dahiliye doktoruyla görüşmelisiniz.
7. Yetersiz ve düzensiz beslenme alışkanlıkları, öğünler arası uzun zaman boşlukları, iştahsızlık, kötü yemek seçimleri, tam gıda alımı sağlanmadan yapılan fiziksel aktivitelerin enerjinizi azaltması, zayıf olmanın başlıca nedenlerinden.

   Kişinin yaşına, cinsiyetine, fiziksel aktivite durumuna göre oranı değişmekle birlikte; vücutta ve organların çevresinde belirli miktarda yağ kitlesi olması gerek. Bu vücuttaki olması gereken yağ yüzdesinin alt sınırlarına inilmesi sonucunda kişide birçok sağlık problemi oluşur. Zayıf kişilerin vücut bağışıklık sisteminin azalmasıyla sık hastalandığı ve kas erimesi, kuvvet eksikliği, saç dökülmesi, tırnak kırılması, yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, uykuya eğilim, sırt ağrıları, psikolojik sorunlar, kadınlarda menstrasyon düzensizliklerin görülmesi gibi birçok rahatsızlıkları olduğu gözlemlenir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu vitamin ve mineral eksiklikleri de görülür.