Nasıl Kilo Alabilirim ?

Hülya ÖZEL | 27.11.2017

   Nasıl Kilo Alabilirim ?

   Kişinin zayıf olduğunun tanısını vücut yağ ölçüm analizleri yapılarak ve BKI ( Beden Kitle İndeksi) ne bakılarak karar verilmekte. Sağlıklı bir bireyin BKİ değerleri 20.0-24.9 arasında olması istenir. BKİ 18.5 altında olması zayıflık olarak tanımlanır ve olması istenilen bir durum değildir. Bu durum yetersiz beslenmenin ve ya bir hastalığın göstergesidir.

   Eğer zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız; ilk yapmanız gereken bir dahiliye hekimine başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak. Mutlaka önce bir sorun olmadığından emin olmak gerek. Varsa eğer, öncelikle kilo almayı engelleyen bu sorunun giderilmesi amaçlanır ve gerekli tedaviye başlanır. Bununla birlikte diyetisyene tahliller ile başvurulmalı, sonrası diyetisyenle karşılıklı iletişimle, uygun beslenmeniz oluşturulmalıdır. Eğer herhangi bir rahatsızlık yoksa ve kilo alamama sorunu varsa ise;

   Sağlıklı Diyet: Vücut dokularınızı tekrardan yapılandırmak, beslenme durumunuzu düzenli bir şekilde korumak, sağlıklı kilo almanız için önemli unsurlardır. Yeterli miktarda protein, karbonhidrat ve yağ depolamalısınız. Protein kas yapmanın anahtarıdır ve kilo almanıza yardımcı olur. Asla öğün atlamayın ve yemeklerinizi ne çok hızlı ne de çok yavaş bir şekilde yiyin. Tek öğünde birkaç çeşit besin tüketmeye özen gösterin, sağlıklı ve besleyici gıdalardan yararlanın, porsiyonu küçük besleyici özelliği yüksek besinleri tüketin. Meyve kuruları ve kuru yemişler buna en güzel örneklerdendir. Yemek öncesi su içmek ve yemeklerde çiğ sebzeleri, salataları aşırı büyük porsiyonlarda yemek iştahınızı kapatır ve çabuk doymanıza neden olur, bu yüzden bundan sakının. Şişkinliği ve tıka basa doymuşluk hissini engellemek için içeceklerden yararlanabilirsiniz; kilo aldırıcı, kas yapıcı, protein ve karbonhidrat karışımı olan sporcu ürünleri tercih edebilirsiniz. Kahvaltıda bal, pekmez ve reçel gibi tatlılar yemeniz hem enerji verir hem de iştahınızı açar. Gün içinde bir-iki porsiyon sütlü tatlılardan tüketebilirsiniz. Bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmek, vücudunuzu toksinlerden arındırmak, vücudun şeker dengesini kontrol etmek ve en önemlisi yapacağınız beslenme artışından dolayı sağlıksız kilo alımını engellemek için bol bol su tüketmelisiniz. Günlük kalori miktarı artırılması esasına dayanarak tüm besin gruplarını içeren ve kişinin kendi özellikleri göz önüne alınarak kilo aldırıcı beslenme programı diyetisyeniz ile hazırlamalısınız. Programlı olmak ve neler tükettiğinizi görmek için kendinize neler bir beslenme ajandası oluşturun ve tükettiklerinizin düzenli olarak kaydını tutun. Böylece tükettiğinizi görebilir ve bir şeyler yanlış gittiğinde çok daha kısa zamanda çözebilirsiniz.

   Egzersiz yapmak: Egzersiz yaparak iştahınızı açabilirsiniz. Egzersiz yağlanmadan, kas kütlesini artırarak sağlıklı kilo almanızı sağlar. Her gün dengeli kardiyo hareketleri, ağırlık çalışmaları(Squats, deadlifts, presses, pull-ups, rows, dips, snatches, power cleans, clean and jerks.) ve esneklik egzersizleri yapmanız sağlıklı kilo almanız için idealdir. Koşu, yüzme, bisiklet gibi sporlar yapabilirsiniz. Yine yüz bölgesinden kilo almak isteyenlerin, vücudunuza almış olduğunuz kiloları yüzünüze toplamak için, yüzden kilo alma egzersizlerini uygulamanız gerekli. Bunlara örnek olarak yüz yogası, balon üfleme ve nefes alıp verme egzersizleri verilebilir.
Gıda takviyeleri: Besin eksikliği durumunda gerektiğinde takviyeler sadece bir doktor ya da diyetisyene danışılarak alınmalıdır. Yapılan bu takviyeler vücudunuzun ihtiyacına bağlıdır. Genellikle kilo ihtiyaçları ile ilişkili takviyeler karbonhidrat ve zenginleştirilmiş besinler içerir. Vitamin yardımıyla veya supplement ürünler dediğimiz protein tozu, karbonhidrat tozu gibi ek gıdalara uzman kontrolünde ve ölçüsünde başvurabilirsiniz.

   Amacınız ister kilo almak ister kilo vermek olsun, her iki durumda da önemli olan sağlığınızı en iyi şekilde korumak olmalı. Kilo artışınızı düzenli takip edin. Ayda 5-6 kilo alıyorsanız bu sağlıklı bir kilo artışıdır. Sağlıklı gıda tüketmek, egzersiz yapmak, doğru nefes almak, dinlenme ve uyku size mutlu ve sağlıklı uzun bir yol gösterir.

   Sağlıkla kalın…