Nano Teknoloji ve Nano Gıda

15.01.2018

   Nano Teknoloji ve Nano Gıda

   Bilim insanları hayatımızı kolaylaştırmak için her şeyi akıllandırılıyorlar. Telefonlarımız, kıyafetlerimiz, arabalarımız, evlerimiz, sokaklarımız, hayatımızdaki her şey akıllanıyor. Tıp sektörü başta olmak üzere diğer iş sahaları da nasibini alıyor gelişmelerden. Günümüzde muazzam büyüklüğe erişen akıllı nesneler mutfaklarımızda da yer almaya başladı. Zaten belli bir regülasyona ve kısıtlamaya tabi olmayan nano teknoloji, şimdilik birçok alanda bizim hiç haberimiz dahi olmadan hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Nestle, Kraft, Unilever, PepsiCo, General Mills, Campbell Soup, McCain ve Goodman Fielder dâhil olmak üzere birçok şirket nanoteknoloji ve gıda ürünlerine uygulanması konusunda çalışmakta ve nano teknolojiye yüklü yatırım yapmakta.

   Nano Teknoloji Nedir?

   Maddelerin milimetrenin milyonda biri, yani nanometre boyutuna, inerek yeni yapı ve nitelikler oluşturmaya çalışan teknoloji dalıdır. Bilgisayar, tekstil, silah, kimya ve gıda gibi farklı sektörlerde uygulanmaya geçilen geleceğin teknolojilerindendir. Nano teknolojiyle geliştirilen yeni nesil ürünlere çizilmeyen camlar, yıpranmayan tekstil malzemeleri, su damlası ve toz zerresi tutmayan boyalar, kendi kendini temizleyen halılar gibi pek çok örnek verilebilir.

   Nano Gıda Nedir?

   Nano teknoloji ve nano parçalarının gıdalara işlenmesiyle geliştirilen gıdalara denir. Gıdalar üzerinde moleküler boyutta gerçekleştirilen değişim koku, renk, form ve kıvam başta olmak üzere çok farklı şekillerde kendini göstermektedir. Farklı hazırlama teknolojileri, gıdalarda kullanılmaya uygun değişik fiziksel özellikte nano partiküllerin üretilmesine olanak vermektedir.

   Gıdalardaki besin öğeleri ve oksidanları gibi biyomoleküllerin insan vücudunda etkin ve efektif olarak salınımları üzerinde yoğunlaşan nano teknoloji;
   •    taşıma sistemleri ( nanoemülsiyonlar, biyopolimerik nanoparçacıklar, miseller, liposomlar vb.)
   •    gıda güvenliği ve biyogüvenlik (nanosensörler vb.)
   •    nanotoksisite gibi uygulamaları kapsamaktada.

   Yaygın olarak kullanılabilecek bir diğer alanın da fonksiyonel gıda endüstrisi olacağı belirtilmekte.