Kırmızı Etin Önemi

12.02.2019                                                      KIRMIZI ETİN ÖNEMİ 

Et insanoğlunun bilinen ilk besin kaynağıdır. Eski zamanlarda beri et göçebe olarak yaşayan insanların belli  başlı yiyeceklerindendir ve günümüzde de tüketimi ilk sıralarda yer almaktadır. Hepimizin sofralarında et ve et ürünleri yerini bulmaktadır. Sofralarımızda yer alan bu gıdanın önemi nelerdir? Bu gıdayı niçin tüketiriz: 

Et vücudun gelişimi ,günlük yaşantımızda hemen hemen tüm faaliyetleri gerçekleştirebilmek ve sağlıklı kalabilmek için önemli rol oynamaktadır. 

İçeresindeki yağlar vitaminler mineraller fizyolojik açlığı gidermektedir. 

İçinde bulunduğu proteinlerden dolayı et başlı başına bir protein kaynağıdır. Bu nedenle Vücudun kas yapısını güçlendirir. 

Et proteini biyolojik değeri yüksek olan bir proteindir. Bu proteinler ayrıca kalitelidir. Kaliteli olmasının sebebi insan beslenmesi için gerekli olan ekzojen aminoasitlerin hepsini yapısında bulundurur. Bu ekzojen aminoasitler vücudumuz içinde bir çok göreve sahiptir.bu ekzojen aminoasitler : treonin, triptofan,valin ,metionin ,löysin,izolöysin,arjinin,fenilalanin. 

Et içerdiği mineral açısından beslenme fizyolijsinde önemli bir yere sahiptir.(Fe,Zn,Ca,Na).Bu mineraller açısından et demir deposudur. Çinko açısından da en zengin kaynaktır. Kansızlığa bir çaredir. 

Ayrıca içerdiği vitaminler açısından et yine önemli bir besindir. Vitamin A ,E B1,B2,B6,B12 vitaminlerinde içerir.B6 ve B12 vitaminleri hafızanın beslenmesi için gerekli olup vücuda alınması gerekir 

Bu besim değerleri açısından et sofralarımızın vazgeçilmez bir besini olmuştur. Özellikle çocukların mutlaka tüketmesi gerekmektedir. Zeka gelişimi arttırdığı kanıtlanmıştır. 

En önemlisi et bir enerji kaynağıdır.İnsan bünyesine günlük enerji gereksinimini karşılamaktadır 

 

Kaynakça: Et teknolojisi ders notları