Kefirin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir ?

04.08.2017

   Kefir fermente bir süt içeceğidir. Bir çok yararlı özelliği içerdiği maya ve bakterilerde gizlidir. Bir kaşık kefirde 70-100 milyon arası probiyotik bakteri dediğimiz bağırsak sisteminde tutunma özelliği olan bakteriler bulunmaktadır.
   İçerdiği diğer vitamin, mineral ve proteinler kolay ve tamamen sindirildiği için enfeksiyonlara karşı koruyucu, doğal antibiyotik görevini yerine getiriyor.

   Kefirin yoğurttan artı olarak özelliği; sindirim sistemini temiz tutarak konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sağlamasının yanı sıra sindirim sistemini kolonize etmesidir.

   Kefirde, yoğurtta bulunmayan faydalı bakterilerden bazıları Lactobacillus cancasus,Leuconostoc Acetobacter türleri ve Streptococcus türleri şeklindedir. Kefirdeki laktoz oranı fermente işleminden sonra süte nazaran çok azalmaktadır. Laktoza duyarlı kişiler rahatlıkla kefir tüketilebilirler. Ayrıca kefirde bulunan CO2 ‘de sindirimi kolaylaştırıcı etki yapmaktadır.
   Başta B12 olmak üzere B grubu vitaminleri sentezlemiş olarak barındıran kefirdeki L(+) süt asidi kolayca sindirilmektedir.

   Kefirde bol miktarda bulunan ve Esansiyel aminoasitlerden birisi olan Triptofan , mineral maddelerden Kalsiyum ve Magnezyum sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etki yapmaktadır.Mineraller ayrıca kemik ve kas yapısını güçlendirmektedir. Kefirdeki vitaminler kan dolaşımını düzenleyip, kan bozukluklarını giderir. Kandaki antikorları kuvvetlendirip attırırlar.

   Kefirin Besin Değeri

   1 bardak kefir yaklaşık 150 kaloridir ve 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içerir. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin 1 bardağı 8-11 gram protein içermektedir. 1 bardak kefir içerek günlük A vitamini ihtiyacının %10’ununu, kalsiyum ihtiyacının %30’unu ve C vitamini ihtiyacının %4’ ünü alabilirsiniz. Aynı miktarda kefir 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker içerir.

   Kefirin Diğer Faydaları:

Bağışıklı sistemi faydasıyla beraber bir çok konuda sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır. Bunları maddeler halinde sıralayalım.

    *Vücuttaki fazla tuz ve ödemin uzaklaştırılmasında etkilidir.

    *Sinüzite iyi gelmektedir.

    *Koleströlü düşürmekte etkilidir.

    *Kanser ve tümörün oluşumunu ve etkisi önlemektedir.

    *İçinde bulunan A vitamini sayesinde göz sağlığı konusunda etkilidir.

    *Kalp sağlığını korumaktadır.

    *Sivilceli bölgelere sürüldüğü taktirde sivilce oluşumunu önlemektedir.

    *Midede meydana gelen krampları yavaşlatmada etkilidir.


Kaynak: 

http://faydalarinelerdir.net/kefir-nedir-saglik-acisindan-faydalari-nelerdir