Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

19.08.2018

   Karpuzun Sağlığa Yararları

   Bağışıklığı Arttırır

   Karpuzda bulunan yüksek orandaki C Vitamini’nin bağışıklığı güçlendirdiği, hastalık süresini kısalttığı ve vücudun kalp hastalıkları ve kansere karşı kendisini savunmasına yardımcı olur.

   Kalp Sağlığını Korur

   Yapılan çalışmalar, meyve ve sebzelerden alınan Potasyum’un yetişkinlerdeki düşük tansiyona iyi geldiğini ve bu sayede kalp krizi ve felç gibi riskleri azalttığını göstermiştir.

   Kas Ağrılarına İyi Gelir

   Karpuz, C Vitamini içerir. C Vitamini’nin de kıkırdak ve kemikleri koruduğu, tendon ve ligamentlerin onarımı amacıyla kullanıldığı ve yaraların iyileşmesini hızlandırdığı bilinmektedir.

   Böbrek Taşı Oluşumunu Önler

   Karpuz doğal bir diüretiktir. Bu, karpuzun idrar üretimini arttırarak böbrekten daha fazla artık uzaklaştırılması anlamına gelir. Kafein içeren içecekler ve alkol de diüretiktir ama bu içecekler aynı zamanda böbrek üzerinde stres oluştururlar. Fakat karpuz böbrekleri zora sokmaz.

   Vücutta Detoks Etkisi Oluşturur

   Karpuzun içeriğinin büyük çoğunluğu (%91’i) sudan oluşur. Yüksek su içerikli gıdalar tüketmek vücudun kendisini temizlemesine ve rahatsız edici şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur.

   Kanserle Savaşır

   Karpuz aynı zamanda çok iyi bir antioksidan deposudur. C ve A Vitamini içeriği sayesinde serbest radikal hasarlarıyla ve kanserli tümör oluşumuna sebep olan zararlı DNA mutasyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilmektedir.

   Cilt Sağlığını Korur

   Bilimsel çalışmalar karpuzun A ve C vitamini içeriğinin cilt sağlığının korunmasında çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir.

   Göz Sağlığına Yararlıdır

   Karpuz çok iyi bir beta karoten kaynağıdır. 

   Kilo Kaybına Yardımcı Olur

   Karpuzun kalorisi, yüksek su içeriğine bağlı olarak çok düşüktür. Buna rağmen içeriğinde önemli birçok besin ögesi bulundurur. Bir kase karpuz sadece 46 kaloridir, bu da bizim için karpuzu son derece sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği yapar.

   Reflü Şikayetlerini Hafifletir

   Karpuz, gastrointestinal sistemi rahatlatmaya ve pH seviyelerini düzenlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda karpuz, vücuttaki iltihabı ve asit üretimini de azaltır.