Kahveyi Tanıyalım

26.05.2017

   Öncelikle Kahveyi Tanıyalım

   Kahve; Rubiaceae familyasından bir cinstir.Yaprakları her mevsim yeşildir. Beyaz renkte çiçek açar ve kiraz şeklinde meyvelere sahiptir. Bu meyveler ağacın genotipine göre olgunlaştıktan sonra sarı ve kırmızı olabilirler. Bu iki meyveden çıkan kahve tanecikleri arasında herhangi bir tat farkı yoktur. Bir adet meyveden 2 adet kahve tanesi çıkar.

   Kahvenin bulunuş hikayesi herkesin kabul ettiği, Kaldi adlı çobanın keçilerini otlatırken yaşadığı olay kabul edilmiştir. Habeşistan’dan başlayan bu yolculuk şu anda 80 ülkede hasat edilebilecek düzeye gelmiştir. Birçok kahve ağacı çeşidi olmasına rağmen ticari anlamda 3 çeşit kahveden bahsedebiliriz. Coffea arabica, Coffea robusta ve Coffea liberica bu önemli türlerdendir. %80 oranında yetiştirilen Coffea arabica cinsi yerden 700-2000 m arasında yetişir ve boyu 5-6 m yüksekliğe kadar çıkabilir. Coffea robusta ise deniz seviyesinden 700 m’ye kadar yetiştirilip boyu 10-12 m uzayabilir. Liberica kahvesi ağacı ise 16-18 m yüksekliğine çıkabilir. Tadı diğerlerine nazaran daha azdır. Robusta ise diğerlerine göre 2 kat daha fazla kafein içerdiğinden çoğu tüketici tarafından tercih edilmez.

   Kahve, %0.6-2.5 kafein alkoloiti, %0.15 tanen ve uçucu yağ, %15 sabit yağ içerir.(Baytop,1984). Kahvenin uyarıcı etkisi kafein; buruk tadı ve rengi tanen, özgün kokusu ise uçucu yağlardan gelir.