Kahve ve Sağlığınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17.01.2017

   Kahve ve Sağlığınız Hakkında Bilmeniz Gerekenler

   Sabahların vazgeçilmez içeceğimiz olan kahvenin kanser riski üzerindeki etkileri incelenmiştir.

   Merkezi Fransa, Lyon'da olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Örgütü (IARC) Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) bir parçası olarak çalışmaktadır. Yılda üç kere faaliyetlerini yürüten IARC kimyasallar, gıdalar hatta güneş gibi bir çok unsurun kanser üzerindeki etkilerini incelemektedir. Be merkez 2015 yılında yaptığı bir çalışmada kahveyi " Grup 3 " kategorisinde ele almıştır ve kanserojenlik açısından incelemelere tabii tutmuştur.

   " Grup 3 " sınıflandırması ne demektir ?

   IARC 5 farklı grupta incelemelerini sürdürmektedir. " Grup 3 " ise genellikle kanserojen olup olmadığını tespit etmek için yapılan insanlar veya hayvanlar üzerindeki çalışmalarının yetersiz olduğu maddelerin yer aldığı gruptur.

   Kahve ve kanser hakkındaki araştırmaya göre;

   Yapılan 59 çalışmanın meta analizlerine göre kahve tüketmek aslında " kanser riskini azaltıyor ve herhangi bir tip kanser türü ile zıt bir ilişki içerisindedir " . 2015 yılında yapılan bir diğer bilimsel yorumlamaya göre ise " yapılan son çalışmaların sonucunda kahve büyük oranda kanser ile ilişkilendirilmemiş olsa da idrar kesesi ve akciğer üzerindeki çalışma sonuçları hala netlik kazanmamıştır. Kolorektal, böbrek ve meme kanseri konusunda ise kahve tüketiminin koruyucu etkisi bulunmaktadır. "

   Nisan 2015 ' te Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. tarafından yayımlanan bir çalışmaya göre ise kahve kolorektal kanser riskini azaltmaktadır.


   Kahve Tüketiminin Başka Yararları Var Mı ?

   St. Catherine Üniversitesinden Dr. Julie M. Jones' un dediklerine göre:
" Ölçülü şekilde tüketildiği zaman kahvenin bir çok yararı vardır. Kahvede bulunan kafein, düzgün bir şekilde tüketildiği zaman, sorunları daha hızlı çözmenize yardım ediyor ve dikkatli olmanızı sağlıyor. Fakat çok fazla kahve tüketimi ise uyku düzeninizin bozulmasına neden olmaktadır."

   Aynı zamanda kahve tüketimi 2. tip diyabet ve yüksek tansiyon riskinin azalmasına yardım ettiği gibi depresyon riskini de azaltıyor. Koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetersizliği ve kalp ritim bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olmaktan da çok az da olsa bu rahatsızlıkların engellenmesi konusunda yardımcı niteliktedir. Ayrıca, bilişsel zayıflama ve Parkinson hastalığı riskini azalttığı ve de astımın kontrol edilmesini sağladığını gösteren bazı çalışmalar da mevcuttur.

   Ne Kadar Kahve Tüketmek Güvenlidir?

   Dr. Jones' un dediğine göre: " günlük 2-3 fincan kahve tüketimi güvenlidir ve herhangi bir olumsuz etki ile ilişkilendirilmemiştir. Eğer çok fazla kahve tüketen birisiyseniz kahve tüketiminizde değişiklik yapılması gerekmektedir. Aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve uyku düzeninde bozukluklara neden olmaktadır. Ve de herhangi bir şeyin fazlası genellikle kötüdür. "

Kaynak: http://www.foodinsight.org/coffee-safety-iarc-cancer-caffeine-pregnancy