Kahve ve Bazı Kahve Çeşitleri

06.04.2018

   Kahve ve Bazı Kahve Çeşitleri 

   Kahve, çekirdeklerinin kavrulup dövülmesi veya öğütülmesi ile elde edilen tozların suda kaynatılması ile hazırlanan içecek olup, kökboyasıgillerden 7-8 m boyunda bir ağaçtır.
   Yirmi kadar türü bulunan bu ağacın en önemlisi Arabistan Kahvesidir. Kahvenin anayurdu Etiyopya, Sudan ve Amerika'nın bütün ekvator bölgeleridir. 14. Veya 15. Yüzyılda Yemen' den Moka dolaylarından getirilen kahve Hindistan' a, Bourbon adasına ve daha sonrada Yeni Dünya olarak kabul edilen Brezilya, Guyana, Antiller gibi ülkelere yayılmıştır. Kahvenin en iyi türü olan Arabistan Kahvesi Güney Amerika' da ve diğer tropik bölgelerde yüksek yerlerde yetiştirilmektedir.

   Bazı Kahve Çeşitleri

  • Türk Kahvesi: Telvesi ile servis yapılan tek kahve çeşidi 
  • Mırra: Şanlıurfa'ya özgü, birkaç kez demlenerek hazırlanan acı kahve 
  • Espresso: Makine ile hazırlanan, koyu kavrulmuş, İtalya'ya özgü bir kahve türüdür. 
  • Cappuccino: Espresso ve su buharı ile ile köpük haline getirilmiş süt eklenen kahve
  • Latte kahvesi (Latte yada kafelatte ): Espreso, buharla pişirilmiş süt ile karıştırılarak hazırlanır. Genellikle sabah kahvaltılarında içilir. Tipik olarak, üst kısmında az yada hiç köpük olmayan Cappuccino 'dan daha fazla süt eklenerek hazırlanan kahvedir. İtalya'da, latte kahvesi içerisindeki kahve, espreso makinasının yerine fırın kullanılarak yapılır. 
  • Yunan kahvesi: Türk kahvesine benzer, fakat Yunanistan'a özgü bir kahvedir.