Kafein Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26.09.2017

   Kafein nedir? Hangi yiyecek ve içeceklerde bulunur?

   Kafein, pek çok bitkide rastlanan “metilksantin” isimli bileşik türüne verilen isimdir. Kafein, sinirsel iletişimin meydana geldiği sinapsları doğrudan etkileyerek ve merkezi sinir sistemine etki ederek bireyi uyarmakta ve bireyin uyanık kalmasını sağlamakta, beyne gelen-giden mesajları hızlandırmaktadır. Kafein, özellikle günlük olarak sıklıkla tükettiğimiz çay, kahve, kola ve çikolata içerisinde bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 1 bardak çay içerisinde ortalama 50 mg kafein, 1 fincan kahvede ise yaklaşık 100 mg kafein bulunduğu bilinmektedir. Günde ortalama 250 mg ve üzeri kafein tüketiminin insan sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabileceği ifade edilmektedir.   Kafeinin yararları ve sağlığa zararları nelerdir?

   En bilinen özelliği ile kafeinli içecekler (örneğin kahve), uyarıcı etkileriyle güne zinde başlamamızı sağlayan ürünlerdir. Bu uyarıcı etkinin yanı sıra kafeinin, metabolizmayı hızlandıran, kalori yıkımını ve performansı artıran bir etkiye sahip olduğu da ifade edilmektedir. Buna ek olarak hafıza güçlendirici bir etkiye sahip olduğu da öne sürülmektedir.

   Kafeinin sağlığa zararlı olup olmadığı sorusuna yönelik olarak son yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara göre kafein tüketiminin sınırlı miktarda olduğu sürece sağlığa zararlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın kafein alışık olunan miktarlarda alınmadığında, bireylerde sinirlilik hali, uykusuzluk, migren, atriyal taşikardi ve depresyon gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Buna ek olarak asiditesi yüksek olan kahvelerin çeşitli mide problemlerine (gastrit, ülser vb.) de yol açabileceği ifade edilmektedir. Ayrıca yemek esnasında ve akabinde tüketilen kahvelerin vücuttaki çinko ve demir emilimini düşürdüğü, idrarla birlikte vücuttan kalsiyum atımını artırdığı (diüretik etki yarattığı) da belirtilmektedir.