İnternet Üzerinden Tat Paylaşımı: Sanal Limonata

Simge KAYAPINAR | 29.03.2017

   İnternet Üzerinden Limonata Tadı Göndermek..

   Sosyal medya kullanımımının arttığı şu günlerde yediğimiz yemek ve içeceklerin fotoğraflarını paylaşmadan yemeğe başlayamaz hale geldik.

   Peki paylaşım yaparken içtiğimiz içeceğin tadını da paylaşabilsek nasıl olurdu?

   Araştırmacı Nimesha Ranasinghe ve ekibi insanların içeceklerinin fotoğraflarını sık sık sosyal medyada paylaşması üzerine fotoğraflarla birlikte içecek tadının da paylaşılması konusunda bir çalışma gerçekleştirdi.

   Çalışma bir limonata üzerinde gerçekleştirildi ve şu yollar izlendi:
   Ranasinghe ve ekibi, RGB renk sensörü ve bir Ph sensörü kullanarak öncelikle limonatanın renk ve asitliğini ölçtü. Ardından bu veri başka bir lokasyonda, içinde su dolu özel bir bardağa aktarıldı. Bardağın ağız kısmındaki bir elektrot, limonatanın ekşiliği tadını yakalaması açısından kişinin dilindeki tat alma noktalarına hafif elektrik dalgaları gönderdi ve bardağın etrafındaki LED ışıkları sayesinde limonatanın rengi de suya yanısıtıldı.

   13 kişilik bir test ekibi ile yapılan çalışma sonucunda gerçek ve sanal limonatalarda yapılan tadımlar sonucunda; katılımcılar gerçek limonata tadının sanal limonataya göre daha ekşi olduğunu belirtti.

   TEI 2017 Konferansında tanıtılan bu çalışma ile insanların kalori almadan ya da dişlerine zarar vermeden her türlü içeceği tüketmesi sağlanabilir.

Kaynak: Newscientist