İlk 6 Ay Tek Başına Anne Sütü !

05.10.2017

   İlk 6 Ay Tek Başına Anne Sütü !

   0-6 Ay Bebek Beslenmesi:

   Beslenme, temel gereksinimlerimizden biri olmakla birlikte, yaşamın her döneminde farklı özellikler taşımaktadır. Doğumdan sonraki ilk yıllar sağlıklı yaşamın temellerinin atıldığı bir dönemdir. Bu dönemde fizyolojik ve psikososyal gelişimi için bebeğin ihtiyacını karşılayacak tüm içeriğe sahip temel besin anne sütüdür. 

   Anne sütü canlı bir besindir ve her annenin sütü bebeğine özeldir. Anne sütü içeriği gebelik haftası ve bebeğin yaşına göre değişmektedir ve bebeğin gereksinimleri canlı anne sütünün içeriğinden sağlanabilmektedir. Anne sütünün bebeğe, bebeği enfeksiyondan koruma; alerjik hastalık, obezite Tip 1 diyabet, lenfoma, ülseratif kolit gibi hastalıklara karşı koruma; bebeğe güven ve sevgi duygularını kazandırm; büyüme-gelişme faktörlerini sağlama gibi üstünlüklerinin olmasının yanında anne sütü anneye ve topluma da fayda sağlamaktadır. Annenin doğum sonrası rahim kanamalarını azaltır ve rahmin kısa sürede küçülmesini sağlar. Yumurtalık kanser riskini ve menapoz öncesi meme kanseri riskini azaltır. Sosyo-ekonomik açıdan da aile planlamasına, sağlık ve beslenme harcamalarının azalmasına katkıda bulunur.

   Anne sütünün yeterliliğini anlamak için bebeğin ağırlık, idrar takibi yapılmalıdır. Bebek günde altı-sekiz defa idrar yapıyorsa; ilk altı ay boyunca ayda beş yüz gram ağırlık kazanıyorsa anne sütü yeterlidir.
      Doğumdan sonraki ilk yarım saatte emzirmeye başlanılmalıdır.
      İlk altı ay tek başına anne sütü ile bebek beslenmeli; altıncı aydan itibaren yeterli, güvenilir, uygun şekilde verilen tamamlayıcı besinlerle birlikte anne sütüne iki yaşına kadar devam edilmelidir.
      Bir yaşından küçük bebeklere inek sütü ve gerekli olmadığı haller dışında katı gıda verilmemelidir.
      Bebek her istediğinde, her ağladığında emzirilmelidir. Gece uyuyor olması halinde dahi mutlaka en az üç saatte bir emzirilmelidir.Kaynaklar:

Sağlık Bakanlığı Anne Sütü Beslenme ve Danışmanlık Eğitici Notları,Kadıköy AÇSAP Eğitici Eğitimi, 2012, İstanbul
Sağlık Bakanlığı Aile Sağlığı Merkezi Bebek Beslenmesi Rehberi 2014
Funda ELMACIOĞLU,Anne ve Bebek Beslenmesi, Hatiboğlu Yayınları,1. Baskı 2008, Ankara
Gülden KÖKSAL, Hülya GÖKMEN, Çocuk Hastalıklarında Beslenme Tedavisi,HAtiboğlu Yayınları, 1. Baskı , 2000, Ankara