Hangi Gıdalar Buzdolabında Saklanmaz ?

25.01.2017

   Gıda güvenliğini ve gıda hijyenini sağlamak için gıdalarımızı buzdolabında ya da derin dondurucu da tutmamız gerekir. Böylece gıdaların üzerinde var olan ya da öldürülemeyen mikroorganizmaların çoğalıp sağlığımızı bozmaması için korunmuş oluruz. Ancak bazı gıdalar vardır ki buzdolabına konduğunda daha hızlı bozuldukları için buzdolabında saklanmamalıdır.

   Kaliteli bir zeytinyağını buzdolabında sakladığınızda bir süre sonra donmaya başladığını görebilirsiniz.
Zeytinyağının içerisinde bulunan yağ asitleri soğuk bir ortamda kolayca donma özelliği olan yağ asitleridir. Zeytinyağının bir kez donması zeytinyağının bozulmasına neden olmaz ancak birkaç kez dolaptan çıkarılıp eritilirse bir süre sonra zeytinyağında acılaşma meydana gelir. Bu nedenle zeytinyağının buzdolabında değil, serin, ışık görmeyen bir ortamda hava geçirmeyecek bir ambalaj ile muhafaza edilmesi daha uygundur.

   Daha önce çikolatayı buzdolabından çıkarıp açtığınızda üzerinde beyaz bir tabaka oluştuğunu
görmüşseniz bozulduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Çikolatanın üzerinde oluşan bu tabaka çikolatanın bozulduğu anlamına gelmez. Çikolatanın yapısında bulunan kakao yağı düşük sıcaklıklarda donma, yüksek sıcaklıklarda erime özelliğine sahiptir. Bu nedenle buzdolabına konulduğunda kakao yağı donar ve çikolatanın dış yüzeyinde beyaz bir tabakaya neden olur. Dolapta saklanan çikolatayı yemek hiçbir sağlık riski oluşturmaz. Çikolatayı en uygun saklama sıcaklığı serin ortamlardır.

   Soğuk ortamda muhafaza edilen bal, aynı zeytinyağı gibi donar. Balın yapısında bulunan doğal şeker molekülleri soğuk ortamda kristalleşerek şekerlenme meydana gelir ve bu  yüzden bal dolapta saklamaya uygun değildir. Balın şekerlenmesi bozulmasına neden olmaz. Ama zeytinyağı gibi birkaç kez dondurulup çözdürülürse kalitesini kaybeder. Balı en uygun saklama sıcaklıkları 15-25 C serin
ortamlardır.