Hangi Ekmek, Neye Faydalıdır ?

Havva TUTKAN | 14.07.2018

   Bazı Ekmek Çeşitlerinin Faydaları

   Kepekli Ekmek: Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Diyabet ve kalp damar hastalıklarını önleyicidir. Zayıflatıcı etkiye sahiptir. Hipertansiyon ve obezite hastalıkları riskini azaltmaktadır.

   Tam Buğday Ekmeği: Tam buğday ekmeği buğdayın kepek rüşeym ve öz kısımlarından oluşan, buğdayın tamamının ayrıştırılmadan öğütülmesiyle elde edilen buğday unu ile yapılmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek oranda lif sayesinde de doygunluk hissi verdiğinden kilo verici etkiye sahiptir. Vücudun yağ ve kolesterol emilimini azaltmaktadır. Hemoroit, diyabet ve kalp hastalarını önleyici etkiye sahiptir. Düşük enerji ve diyet lifi sayesinde metabolik hastalık riskini azaltır. Kan lipitlerinin ve kan şekerinin dengelenmesi ile kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

   Çavdarlı Ekmek: İçerdiği diyet lifi sayesinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Kalın bağırsaktaki hücreleri, kansere neden olan kimyasallardan korur. Kilo verdirici etkiye sahiptir.

   Tam Tahıllı Ekmek: Sindirim sistemini rahatlatır ve şişkinlik yapmaz. Normal ekmekten tam 15 kat fazla tolik asit ihtiva etmektedir. Bu asit kalp krizi riskini % 25 düşürür. Omega 3,omega 6, yağ asitlerini bol miktarda içerir. Damar sertliğine karşı çok faydalıdır. Lif oranı en yüksek ekmek çeşididir. Göze iyi gelir. Kötü kolesterolü düşürür.

   Yulaflı Ekmek: Yulaf Ekmeği, kolon kanserini önlemede en etkili doğal besin maddesi olup diyet listelerinin başında yer alır. Kandaki şeker miktarını ve kolesterolü düşürür. Sindirim sistemi üzerine olumlu etkileri vardır. Kandaki ürik asit miktarını azaltarak, romatizma ve gut hastalıkları tedavilerine yardımcı olur. Vücudu ağır metallerden ( zehirli kurşun, kadmiyum, krom vb. ) temizler.