Hamilelik Dönemi Rahatsızlıkları

16.04.2018

   Hamilelik Dönemi Rahatsızlıkları

   Besin Zehirlenmesi: Gebe ve emziren kadınlar besin zehirlenmesi açısından daha fazla risk altındadır. Çiğ ya da az pişmiş et ve urunleri, pişirme ile dondurup çözdürme işlemleri tekrarından kaynaklı oluşabilecek Listeria üreme riski nedeniyle, kadınların bu konuda bilgilendirilmesi gerekir. Salmonella üretmesi riski nedeniyle gebe ve emziren kadınlar çiğ yumurta içeren besinleri tüketmemelidir.

   Anemi (Kansızlık): Gebeliğin başlangıç döneminde demir yetersizliğinden kaynaklanan; anemi, prematurelik (<37. hafta), düşük doğum ağırlığı (<2500 g), bebek ölümleri, annede yetersiz vücut ağırlık kazanımı, taşikardi, yorgunluk, baş dönmesi, maternal anne ölümleri ile ilişkilidir. Bu nedenle T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından tüm gebelere 16. gebelik haftasından itibaren 40-60 mg/gun elemental demir desteğine başlanması ve doğum sonrası da 3 ay olmak uzere toplam 9 ay sure ile verilmesi önerilmektedir. Gebe beslenmesinde vücut tarafından kolaylıkla emilen hem demir iceren besinler (kırmızı et) tercih edilmelidir. Demir emilimini artırmak icin hem olmayan demir kaynakları (kumes hayvanları, yumurta, kuru meyveler, kurubaklagiller, pekmez, tam tahıl ve zenginleştirilmiş tahıl urunleri) C vitamininden zengin besinler (taze meyve ve sebzeler) ile beraber tuketilmelidir. Ayrıca demir emilimini engellediği icin yemeklerle birlikte cay-kahve tuketiminden kacınılmalıdır Diyetle demir alımı hem gebe hem de emziren kadınlarda onerilerin altında bulunduğundan, sağlıklı beslenme onerilerine dikkat edilmelidir.

   Kabızlık: İnce barsak hareketlerinin (motilitesinin) azalması ve kalın bağırsakta sıvı emiliminin artması ve fiziksel aktivitenin azalmasına bağlı olarak gebelerde kabızlık sık görülür. Yüksek posa ve yeterli sıvı alımı ile kabızlık engellenmelidir.

   Bulantı-Kusma: Gebelikte bulantı ve kusma 4-6. haftalarda başlayıp, genellikle 8-12. haftalarda en yüksek düzeye ulaşır ve daha sonra azalır. Bulantılar mide boş iken daha fazla olur. Genel olarak sık aralıklarla beslenme, yemeklerle birlikte sıvı alımının azaltılması, sıvı alımının öğün aralarında alınması önerilir.

   Ödem: Gebeliğin son üç ayında görülen ödem doğal bir olaydır. Ödemin miktarı ve yaygınlığı önemlidir. Tedavi edilmeyen preeklemsi hem anne hem de bebek yaşamını tehlikeye sokar ve bu durum gebeliğin sonuna doğru daha tehlikeli olabilir. Engellemek için günlük alınan tuz miktarı sınırlandırılmalıdır.

   Gestasyonel Diyabet: Gestasyonel diyabet ilk kez gebelik sırasında ortaya çıkan çeşitli derecelerde glukoz intoleransıdır. Ailesindeki diyabetli birey ile gebelik öncesi şişman olanlarda, gebelik suresince fazla ağırlık kazananlarda, 35 yaş üzeri gebelerde, daha önceki gebeliklerinde gestasyonel diyabet olanlarda, daha önce makrozamik bebek doğuranlarda gestasyonel diyabet sık görülür. Gebeliğin 24-28. haftaları arasında bu acıdan araştırmalar yapıldıktan sonra erken mudahale yapılarak hem anne hem de bebek sağlığı korunur. Gestasyonel diyabet çoğunlukla doğumdan sonra geçer. Gestasyonel diyabeti olan kadınların kan şeker düzeyleri düzenli olarak izlenmeli, kan glukoz düzeyine yönelik beslenme programı uygulanmalı, fazla ağırlık kazanımından sakınılmalıdır. Diyetle karbonhidrat sınırlaması yapılmamalı, zayıflama diyeti uygulanmamalıdır.

   Gebelik Zehirlenmesi (Toksemi): Yetersiz ve dengesiz beslenmenin de içinde bulunduğu bircok nedene bağlı olarak gebeliğin son doneminde kan basıncı artabilir, idrarla protein kaybı sonucu el ve ayaklarda ağır odem gorulebilir. Kronik hastalığı olan (bobrek, kalp, diyabet) gebelerde, ileri yaş gebelerde (35 yaş uzeri), cok ve sık aralıklarla doğum yapanlarda sıklıkla ortaya çıkar. Tıbbi tedavi ile diyetle sodyum ve protein alımının sınırlandırılması, B grubu vitamin alımının artırılması önerilir.

   Mide Yanması: Gebelikte sindirim sistemi sorunları olarak reflu ve mide yanması sık görülür. Doğum sonrası 1-7. haftada normale döner. Mide yanmasında ara öğünlerin tüketilmesi, süt ve yoğurt gibi besinlerin tercih edilmesi, yemek sonrası hemen yatılmaması, çok baharatlı ve yağlı besinler, gazlı içecekler, limon ve meyve sularının şikayetleri artıracağından tüketilmeleri önerilmez.

   Aşermek ve Tiksinmek: Bazı gıdaları aşermek ve beğenmemek hamilelik boyunca olağan durumlardır. Aşermenin besin değeri eksikliği ile alakalı olduğuna dair hiç bir kanıt bulunmamaktadır ve bu yüzden nedeni de hala gizemini korumaktadır. En çok sevdiğiniz yiyeceği aşermeniz ise bi nedeni olmadan kabul edilebilir. Özellikle beslenmenize katkı sağlıyorsa.
  Bazı hamileler bazen gıda olmayan maddeleri aşerirler. Bu pika adı verilen bir rahatsızlıktır. Anne ve bebeği için gıda olmayan bu maddeleri tüketmek tehlikeli olabilir. Bazı durumlarda, bol miktarda gıda olmayan maddelerin yenmesiyle pika gelişir. Bu da sizi sağlık kalmak için almanız gereken besin değerlerinden ve kaloriden uzak tutar. Gıda olmayan bu maddelere örnek vermek gerekecek olursa, çamur, nişasta, buz, kahve telvesi ya da kabartma tozu başlıcalarıdır. Eğer gıda olmayan maddeleri aşeriyorsanız hemen doktorunuz ile konuşun. Bu semptomlar belkide besin eksikliğinin ( demir gibi) işareti olabilir ve ek takviyeler ile tedavi edilmesi gerekmektedir.