Göbekten Kurtulmak İçin Neler Yapmalıyız ?

17.01.2018

   Yeterli ve Dengeli Beslenme ile Göbekten Kurtulun

   İster şişman olun ister zayıf, düzensiz beslenme ve yeterli fiziksel aktivite olmadığı için yaygın bir şekilde hem erkeklerde hem de kadınlarda göbekte yağlanma görülüyor. Son yıllarda çocuklarda dahi görülen göbek sorunu, herkesin ortak problemi haline geldi. Şekerli ve nişastalı yiyecekler, şekerli meşrubatlar, cips, gofret gibi ayaküstü yenen yiyeceklerin çoğu, özellikle fast food menüler de göbeklenmeyi artıran beslenme şekli. Bu tarz beslenme şekli ile birlikte, işin içine bir de hareketsiz yaşam eklenince göbek bağlayan insanların sayısı da arttı. Stres, kortizol hormonları ve insülin üretiminin dengesizleşmesi de karın bölgesinde yağ birikmesinin nedenleri arasında.
   Göbek yağları sadece kötü görünüş, kötü hissetmeden ve ciltle organlar arasındaki yağlardan ibaret değil. Bu bölgedeki yağlanma arttıkça yağlar yavaş yavaş organların çevresini de sarmaya başlar ve etkisi altına aldığı organların fonksiyonlarında bozulmalara yol açar. Kilonuz ne olursa olsun göbek bölgenizde yağlanma varsa kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, kolon kanseri ve uyku apnesi gibi hastalıkların görülme oranı 4-5 kat artar.
   Elma tipi, armut tipi, kum saati tipli vücut biçimleri kişilerin karakteristik vücut tipleri olup belki diyetle değişmez ama bilinçle ve sağlıklı tercihlerle kontrol edilebilir. Eğer fazla kilolarınızın çoğu göbek bölgesindeyse kilo vermeye başladığınızda bu bölgeden daha fazla yağ kaybedersiniz. İnternet başta olmak üzere pek çok yerde “göbek eriten diyet” gibi benzer başlıklarla pazarlanan pek çok farklı diyet listesi bulabilirsiniz. Ancak göbek bölgesindeki yağlardan tamamen kurtulmak için iyi bir diyet programı seçmeli ve diyetinize uzun süre sadık kalabilmelisiniz. Göbek eritmek için mekik çekmek veya bazı aletlerle karın kası egzersizleri yapmak ise göbeğinizi eritmek yerine karın kaslarınızı çalıştırır. Karın kasları ile bu kasların üzerinde bulunan yağlar birbirinden bağımsızdır. Bu yüzden diyet ve egzersiz ikilisinin birlikte harmanlanması gerekir. 

   Göbek erittiği iddia edilen bazı zayıflama destekleri, çay ve diğer ürünler satılıyor ancak bu tip ürünler de göbeğinizden kilo vermenizi sağlamaz. Diyet yapıyorsanız belki bir miktar metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize veya vücuttan su atmanıza yardımcı olabilirler ancak göbek yağlarını eritmek gibi bir özellikleri yok. Göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız önce genel olarak kilo vermenizi sağlayacak bir diyet programı bulmalı ve nabzınızı yükseltecek kardiyo egzersizleri yapmalısınız.


   Peki göbekten nasıl kurtuluruz ? yazımız için tıklayınız.