Gıda Zehirlenmesi Geçirdiğinizi Mi Düşünüyorsunuz?

30.12.2016

   Gıda Zehirlenmesi Geçirdiğinizi Mi Düşünüyorsunuz?

   Günlük yediğiniz ya da içtiğiniz şeylerden zehirlenmekten kaçınmak hepimizin istediği bir durumdur. Fakat gıda kaynaklı zehirlenmeler hepimizi tek bir noktada etkilemektedir. Bu hastalıklar gıdalarda ve içecekler bulunan mikroorganizmaların ya da zararlı kimyasalların ( toksinlerin) neden olduğu bir durumdur. Meyveler, sebzeler, et, süt ürünleri ve içme suları gıda kaynaklı hastalıkların en çok rastlanan kaynaklarındandır.

   Gıda kaynaklı hastalıklar dünya genelinde ciddi rakamlarda insanları etkileyen bir durumdur. Dünya Sağlık Örgütü' nün tahminlerine göre 600 milyon insan, yaklaşık 10 insandan biri, kontamine gıda veya içeceklerin tüketiminden dolayı hasta olmaktadır. Özellikle bazı durumlar gıda kaynaklı hastalıklar oldukça ciddi sorunlara yol açabilir. Başlıca görülen ilk belirtisi, karın ağrıları ya da bulantı, kusma ve ishaldir. Eğer yediğiniz bir şeyden rahatsızlandığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzu aramayı ihmal etmeyin.

   Gıda zehirlenmelerinden uzak durmak için bir çok yol vardır. Gıdayı temiz bir şekilde yıkamanın, saklamanın ve iyi pişirmenin gıda kaynaklı rahatsızlıklardan uzak durmak açısından oldukça önemli olduğunu bildirmiştir. Tüketicilerin ve gıda satan yerlerde çalışan insanların gıda güvencesi konusunda oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

  Mutfakta hijyen yazımız hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Saklama Koşulları hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Food Insight