Gerçekten Aç mıyız ?

18.08.2018

   Gerçekten Aç mıyız ?

   Sabah uyandığımızda açlık hissederiz bu normaldir, gece boyunca kan şekerimiz düşer ve uyandığımızda bir şeyler yeme ihtiyacı duyarız. O sebep ile kahvaltı günün en önemli öğünüdür, günün geri kalanını belirler. Sağlıklı tercihler ile yaptığımız kahvaltı güne iyi başlamamızı sağlar. Bu iyi başlangıçtan sonra tercih edeceğimiz besinler de kahvaltı gibi sağlıklı ve besleyici olmalı.
   Gün içinde öğünler dışında acıkırız, peki gerçekten aç mıyız ? Duyusal açlık olmadığından emin miyiz ? Kimi insan mutlu veya mutsuz olduğunda yemeğe yönelir ve bir şey yeme ihtiyacı hisseder. Ne yediği önemli değildir. Bu gibi durumlarda kendimize şu soruyu sormalıyız ; Gerçekten aç mıyım ? Eğer sorunun cevabı net değil ise aç değilsiniz demektir. O yüzden midemizi tıka basa doldurmanın bir anlamı yoktur. Yemek yemek için kahvaltı,öğle ve akşam yemeği dengeli ve sağlıklı beslenmek için yeterlidir.

   Duyusal açlık durumunda ne yapılmalı ?

   Su, sade kahve veya yeşil çay içilebilir, kitap okunabilir, film izlenebilir yada canınız gerçekten bir şeyler yemek istiyor ise ara öğün yapabilirsiniz. 

DYT. GÖZDE ER