Genetiği Değiştirilmeden Önce ve Sonra En Sevdiğimiz Gıdalar

14.07.2017

   Genetiği Değiştirmeden Önce ve Sonra En sevdiğimiz Gıdalar

   Herkes bu günlerde "GDO " kelimesini günlük hayatında sık sık kullanıyor. Çoğu insan, en sevdiği "doğal" gıdaların binlerce yıldır devam eden genetik değişiklikler sonucu olduğunu bilmiyor.

   İşte bazı sevdiğimiz gıdaların öncesi ve sonrası:

   ŞEFTALİ:

   Öncesi: İlk olarak eski Çin'de evcilleştirilen şeftaliler, az kiraz, hafif et ve biraz tuzlu bir vişne boyutundaydı.

   Şimdi: Çiftçiler şeftalide büyük bir umut gördüler ve bugün zevk aldığımız şeftaliler için binlerce yıldır seçici bir şekilde yetiştirme sabrına girdiler. Bu günkü şeftaliler, 64 kat daha büyük, yüzde 27 daha sulu ve yüzde 4 daha tatlı.


   HAVUÇ:

   Öncesi: Havucun tarihi 10. yüzyıla kadar uzanır. İran ve Küçük Asya'da bulunuyordu.. Başlangıçta mor, beyaz, ince, çatallı bir kök olduğu düşünülüyordu, zamanla sarı bir renk kazandı.

   Şimdi: Yüzlerce yıllık evcilleştirmeden sonra, çiftçiler bu ince, beyaz kökleri bugünkü sebze tepsilerini süsleyen, lezzetli turuncu köklerine dönüştürebildiler.


   KARPUZ

   Öncesi: Karpuzlar muhtemelen Afrika'da doğdu, ancak evcilleştirmeden sonra Ortadoğu ve güney Avrupa'nın daha sıcak iklimlerinde gelişti. 17. yüzyılın sonlarına kadar bile, tablolar bile bugün bildiklerimizden uzakta, tohumlarla dolu girdap şeklindeki bir ete sahip karpuzları tarif etti.

   Şimdi: Geleneksel olarak yetiştirilmekte ve uzun zamandan beri elzem duran derin pembe veya kırmızı etli karpuzlarımız var. Ve şanslıyız ki tohum içermeyen karpuzların da tadını çıkartabiliriz.


   LAHANA, BROKOLİ, KARNABAHAR ve BRÜKSEL LAHANASI

   Öncesi: Bunların hepsinin nasıl birleştiğini merak ediyor olabilirsiniz. Gıdalar, aynı türün farklı bir çeşididir, Brassica oleracea, orijinalde vahşi lahana olarak anılan bir vahşi hardal bitkisidir.
   Lahana, brokoli ve karnabahar en az 2000 yıl civarında iken Brüksel lahanası 1600' lü yıllarda ortaya çıktı.

   Şimdi: Brassica oleracea lahanalarının bazıları daha uzun, kıvırcık yapraklar için de bir mutasyona uğradılar ve bunlar lahana salatası üretmek için bir araya getirildi.      Büyük çiçek tomurcukları olanların bazıları lahana brokoli ve karnabahar üretecek şekilde yetiştirildi.


   Ek üreme ve genetik değişikliklerle karnabahar sonunda beyazlaştı ve brokoli uzun bir kök geliştirdi.

   BADEM

   Öncesi: Bademler acı bir tada sahip, hatta beyaz çerezler sizi öldürebilirlerdi, çünkü zararlı böceklerin kendilerini yemelerini engellemek için içinde siyanür içerirlerdi.

   Sonrası: Tarihin bir noktasında bazı badem ağaçları genetik bir mutasyon geçirdi ve ağaçta siyanür üreten bir geni yok oldu. İnsanlar bu fıstığı zamanla evcilleştirdiler, bize bu günkü sağlıklı bademi verdiler.
 
   Bazı durumlarda bu gıdaların bugünkü zevkimize dönüşmesi binlerce yıl aldı.
   Bize hastalık ve zararlılara dirençli olma veya daha büyük, daha yüksek verim üretme gibi istenen özelliklere sahip genleri tanımlamamıza olanak tanıyan mevcut teknolojiye sahip olduğumuz için şanslıyız. Artık, besin yetiştirmeye yardımcı olmak için şansa inanmak zorunda değiliz. İklim değişikliği, yeni hastalıklar, istilacı türler ve gittikçe büyüyen bir nüfus karşısında yeterli yiyecek yetiştirmek için çözümler ararken bu teknolojiye büyük ihtiyaç duyuluyor.

Kaynak: Food Insight