Fonksiyonel Bir Gıda Olan Cevizin Yararları Nelerdir ?


   Ben bir Ceviz Ağacıyım Gülhane Parkında ..

   Son yıllarda sağlıklı yaşam ve buna bağlı olarak fonksiyonel gıda kavramı giderek artmaktadır. Fonksiyonel gıda yaklaşımları  1990’lı yılların başında gündeme gelmiştir. Bunun başlıca nedenleri; ortalama ömür beklentisinin uzaması, tedavi giderlerinin artması ve gıdalara atfedilen sağlık etkilerinin kanıtlanmasına gerek duyulmasıdır.

   Fonksiyonel gıdaların en önemlilerinden olan ceviz meyvesi ülkemizde en fazla üretimi yapılan ve bolca tükettiğimiz bir meyvedir.  Bu özelliğiyle ceviz yağlı tohumlar grubu içerisinde linoleik yağ asitleri, E vitamini zenginliği, yüksek protein değerleri, kardiyovasküler sağlık üzerine etkileri ile son derece önemli bir gıdadır. Ayrıca omega-3 yağ asitlerinin beslenmedeki önemini çok büyüktür. Yağlı tohumlulardan özellikle cevizde bu konuda önemli bir  içeriğe sahiptir. Bu nedenle ceviz fonksiyonel gıda olma özelliğini daha da kuvvetlendirmektedir.

   Cevizin içerdiği vitamin E ve diğer antioksidantların da (fitosterol ve polifenoller) cevizin fonksiyonel gıda olarak kabul  görmesinde büyük bir katkısı bulunmaktadır. Bu bileşiklerin; kalp damar hastalıklarına, belli kanserlere ve yaşlanmanın olumsuz  etkilerine karşı koruyucu rol oynadığı bilinmektedir. Bunun yanında bir çok bilimsel çalışma ile cevizin kalp sağlığını koruyucu etki göstermesinin; sahip olduğu yağ asidi profili ve polifenol zenginliğinden kaynaklandığı kanıtlanmıtır.

   Bunların yanı sıra Ceviz meyvesinin iç kısmının yanı sıra, ceviz yaprağı ve kabuğunun uzun yıllar alternatif tıpta kullanıldığı bilinmektedir. Tarih boyunca insanlar, bazı hastalıklarının giderilmesi için de cevizi kullanmışlardır. Ceviz içi; idrar söktürücü, tas dökücü, kolesterol düşürücü, astım, kronik öksürük, kansızlık, hamilelik boyunca kusmayı önleyici, kilo aldırıcı ve sakinleştirici olarak kullanıldığı bildirilmektedir.

   Tüm bu etkenler göz önüne alındığında ceviz yetiştiriciliğine ve tüketimine önem verilmesi gerekmektedir. Ülkemiz de ceviz yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahipken, fonksiyonel gıda pazarında henüz istenilen seviyede değildir. Bu durum yerli ceviz meyvesinin ve türlerinin daha fazla araştırılmasını ve daha fazla tüketilmesini sağlamada engel değildir. Fonsiyonelliğine değer katıp çeşitli ürünler ile daha fazla tüketilmesi gerekmektedir.

   Bunun ile birlikte fonksiyonel gıda pazarında arttırılması ve farklı yollardan daha fazla tüketimi gerekmektedir. Böylece toplumumuzda sağlıklı beslenme alışkanlıkları ceviz gibi bir ürün ile kazandırılabilir.

   Özetle değişen beslenme alışkanlıkları göz önüne alındığında, cevizin beyin ve vücut sağlığına olan katkılarından faydalanarak, başta gençler ve çocuklar olmak üzere ceviz tüketimi yaygınlaştırılıp, bu sayede ülkemizde toplum sağlığı olumlu yönde geliştirilebilir. Sağlıklı bir gelecek nesil, sağlıklı bir toplum, ekonomik anlamda kalkınma ve büyüme, dünya pazarında önemli bir yer edinebilme, tarım gelirlerinin artması gibi birçok sebeple fonksiyonel gıda özelliğiyle ceviz beslenmemiz ve geleceğimiz için çok önemli rol oynayacaktır.