Fazla Su İçmek Zararlı mıdır ?

Hülya ÖZEL | 31.03.2018

   Fazla Su Tüketmek Sağlıklı mıdır? 

   Aşırı miktarda su tüketimi hiponatremiye sebep olabilir. Sağlıklı bir insanın kanındaki sodyum miktarının 130’ un üstünde olması gerekir. Kandaki sodyum oranının 120’ nin altına düşmesi kişide yorgunluk, halsizlik, dikkat dağınıklığı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu oranın 110’un altına düşmesi hayati riski başlatır.

   Aşırı su tüketmek hiponatremi riskinin yanı sıra böbreklerin aşırı çalışmasına sebep olarak böbrek solüt yükünü arttırır ve böbrekleri yorar. Aşırı su tüketimi; kanın sulanmasına sebep olarak hacimsel olarak artış olur, bu da damarların genişleyip kalbe fazla yük bindiriyor olması demek. 

   Aşırı su alımıyla vücutta yoğun bir elektrolit kaybı oluşur. Ayrıca hücre içi ve hücre dışı sıvıda dengesizlik olur, vücut bu dengesizliği korumak için kandan hücrelere sıvı geçişi olur. Bunun sonucunda ödem oluşur. Bu ödem eğer beyinde oluşursa; hipertansiyon, baş ağrısı, beyin kanaması hatta ölüme kadar gidebilir. Günlük yaşantınızdan daha fazla aktiviteniz oluyor ya da sıcak yaz günlerinde terlemeniz artıyorsa içilen su miktarını artırmada yarar varken her şeyde olduğu gibi suda da denge önemli.

   Peki vücudumuza yeterli miktarda su almazsak ne olur ? yazımız için tıklayınız.