Evde Reçel Yapmanın Püf Noktaları

07.03.2018

   Evde Reçel Yapmanın Püf Noktaları

   Yüzlerce yıldır meyvenin en güzel tüketim şekillerinden biridir reçel.İnsanlar mevsiminde tükettikleri meyveleri daha sonra da tüketebilmek için reçeli icat etmişlerdir,iyi de olmuştur hani. Meyvenin rengi, kokusu,tadı gibi özellikleri çok fazla kaybolmaz reçelde.Ve meyvenin o mevsiminde ki hazzını hep taze tutar.
   Reçelin için gerekli olan malzeme; meyve,şeker ve limon suyudur. Reçel yapılacak meyveler özen ile seçilip temizlenmelidir. Meyveler reçel yapımından 10-12 saat önce şekere yatırılır ise meyve bütünlüğünü korur ve daha parlak bir yapı alır. Bu işlem çilek gibi yumuşak dokulu meyveler için elzemdir.Pişirme işlemi; ya şeker önce kaynatılıp şıra elde edildikten sonra meyve eklenir ya da meyve ile şeker beraber kazana konulup pişirme işlemi yapılır. Bu işlemlerin seçiminde meyve önemlidir,eğer meyve sert kabuklu (vişne gibi) ise şeker ile beraber kazana eklenerek pişirme yapılır.Meyve yumuşak kabuklu (çilek gibi) ise önce şeker kaynatılıp sonra meyve eklenir.

   Böylece şekeri karıştırma esnasında meyveler zarar görmezler. Meyveler parlak bir yapı kazanana kadar pişirme devam eder. Bu esnada kazanın iç cidarında kalan şeker taneleri temiz bir ıslak sünger ile temizlenmelidir. Bu işlem daha sonra reçelin kristalizasyonunu (şekerlenmesini) engeller. Meyveler parlak bir yapı kazanıp şeker içine iyice nüfuz edip şiştikten sonra limon suyu eklenir. Bir kaç dakika kaynatılıp ocaktan alınır. Reçelin kıvama gelip gelmediğini anlamak için şırasından tahta kaşık ile alınır, biraz soğutulduktan sonra içerisi su dolu bir bardağa damlatılır. Damlatılan şıra dağılmadan bardağın dibine kadar iner ise reçel tam kıvamında pişmiş demektir. Eğer şıra damlası dağılarak bardağın dibine iner ise pişirme işlemine devam edilir. Reçelin fazla pişirilmesi aşırı sert yapıya neden olacağından kontrollü bir şekilde pişirme işlemine devam edilir. Pişirme işlemi yapılıp reçel soğuduktan sonra bir parça ekmek ile reçelden aldığımızda ekmek parçaları reçelde kalıyor ise reçel fazla pişmiştir, normal de ekmek parçaları reçel de kalmamalıdır.