Emzirme Döneminde Beslenme

21.01.2018

   Gıda Güvenliği tüm insanlar için önemli bir konudur. Anne adayları, bebekler ve bebekli anneler için konu daha çok önem kazanmaktadır. Hamilelik süresince sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bu dönemde anne adaylarının eskiden aldığına göre daha çok besin değeri alması gerekmektedir. 
   Gebelik normal metabolizma düzeni üzerine fetal büyümenin eklendiği dönemi ifade eder. Gebelik ve emzirme döneminde enerji ve besin öğelerinin yeterli alınması, bebeğin büyüme ve gelişmesi için önemlidir, bebeğin yetişkinlik cağında gelişebilecek kronik hastalıklarını önler. Yeterli ve dengeli beslenme ile bebeklerin erken doğum ve geç doğum riski de azaltılabilir.
   Gebelik döneminde kadının günlük enerji ve besin öğeleri gereksinmesi; yaş, gebelik öncesi vücut ağırlığı, besin depolarının yeterlilik derecesi ve fiziksel aktivite gibi birçok etmene bağlıdır. Buna bağlı olarak bu dönemde bazı vitamin-mineral gereksinmeleri artmaktadır.
   Güvenli olmayan besinlerin anne ve bebeğe zararlı yönleri vardır ki bu hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokar.

  Anne sütü ve beslenmesi yazılarımız için tıklayınız.