Dondurulmuş Sebze Tüketmek ile Sebzeleri Evde Dondurmak Arasındaki Fark

02.03.2017

   Sebzeleri evde dondurmak ile dondurulmuş sebze tüketmek arasında ne fark var?

   Dondurulmuş gıda sektöründe sebze ve meyveler hasattan hemen sonra fabrikaya ulaştırılarak en kısa sürede işlenmektedir. Oysa pazar veya marketlere ulaşana kadar en az 3 günlük süre geçer. Sebze ve meyvelerde vitamin kaybı hasat edildikten hemen sonra başlar. Uygun koşullarda depo edilmeyen ürünlerde kayıplar giderek artar.
   Dondurma işlemi sırasında besin kaybını önlemek için bu işlemin, besinlerin hücre zarı çatlatılmadan gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu işlem de besinlerin -5° C ısıya çok hızlı bir şekilde geçmelerini gerektirir. Ev tipi dondurucularda dondurma işlemi yavaş gerçekleştiği için bu işlem besinlerin hücre zarını çatlatarak ürünlerde besin değeri kayıplarına neden olur. Ayrıca ev tipi derin dondurucularda ürünlerin “tek tek” ve çok kısa sürede dondurulmaları mümkün değildir.
   IQF yöntemi uygulanarak, ürünleri – 40° C‘de şoklama yoluyla, “tek tek” ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede dondurarak içindeki besin değerleri ve vitaminlerin ilk günkü tazeliklerinde korunması sağlanır. Kısacası, evde sebze dondurmak, hem sebzenin hasattan günler sonra dondurulması hem de uygun olmayan yavaş dondurma tekniği nedeniyle besin değerlerini kaybetmesi sonucu, dondurulmuş gıdanın yerini tutmaz. 

Kaynak: MÜMSAD