Domatesin Hastalıklar Üzerine Etkisi

28.04.2018

Domatesin Hastalıklar Üzerine Etkisi

  • Likopen domatese renk vermenin yanında ayrıca güçlü bir antioksidandır.
  • Kalp hastalığı gibi dejeneratif  hastalıklarla mücadelede kullanılır. İnsan vücudu bu molekülü üretemez, bu yüzden likopen kaynağı olan domatesten sağlanır.
  • Likopenin bazı kanser risklerini büyük oranda azalttığı ve anti-kanserojen olarak kullanılabileceği bulunmuştur. Harvard Tıp Fakültesi'nin 47.000 erkek hasta üzerinde yaptığı 6 yıllık çalışmaya göre haftada 2 defadan fazla domates ürünlerini tüketenlerde prostat kanserine yakalanma riskinin %21-34 azaldığı görülmüştür.
  • Likopenin prostat sağlığı üzerindeki etki mekanizması tam olarak bilinememektedir. İlk akla gelen Likopen ile İnsülin benzeri büyüme faktörü arasındaki ilişkidir. Yüksek düzeydeki insülin büyüme faktörü, prostat kanseri riskini artırmaktadır. Böylece likopen tüketiminin artması, insülin büyüme faktörü düzeyini azaltacaktır. Diğer mekanizma ise hem tümör gelişiminin durmasını hem de normal hücrelerin farklılaşmasının artmasını içeren aktivitesidir. Likopen ve diğer karotenoidler, sağlıklı prostat hücreleri arasındaki iletişimi arttırmak yoluyla tümör büyümesini durdururlar. Bir diğer ve en çok onaylanan teori ise likopenin antioksidan etkisidir. Likopen DNA hasarı ve kanserin sebebi olduğu teorize edilmiş serbest oksijen radikalleri için çöpçü gibi çalışır. Likopen prostat hücrelerinde yüksek miktarda bulunur.
  • Meme kanseri insidansı yüksek olan fare türlerinde yapılan bir çalışmada, diyetle düzenli likopen alımının meme kanseri başlangıcını geciktirdiği ve gelişimini de yavaşlattığı gösterilmiştir. Bu etki meme bezindeki enzim aktivitesindeki azalma ve düşmüş serum yağ asidi ve prolaktin düzeyleri ile ilişkili bulunmuştur.