En yeni Detoks Trendi: Aktif Karbon İçmek Sağlıklı mıdır?

25.12.2016

   Eğer kilo almak, vermek ya da olan kilonuzu korumak istiyorsanız: her gün farklı bir gıda yemek en iyi yoldur. Aktif kömür kullanımının detoks etkisi olduğu söylense de besin değeri yönünden zayıftır. Fakat yaban mersininin genel sağlınıza katkısı olacak detoks özelliği vardır. Tavukta kas gelişimize yardımcı olacak protein vardır. Ve yoğurtta, sağlıklı bir sindirim sistemi için gerekli olacak probiyotik vardır. Ayrıca yulaf da sindirim sisteminize yardımcı olacak lif açısından zengindir.

   Gerçek şu ki, sağlıklı bir hayat için aktif kömüre ihtiyacınız yok, iyi hissedin ve kilo verin ama unutmayın ki gıda her şekilde gereklidir.
   Bu demek olmuyor ki deneyemezsiniz, diğer bazı maddelerin tüketiminin aksine, aktif kömürün tüketiminde hiç bir zarar yoktur.

Kaynak: http://www.foodinsight.org/activated-charcoal-detox-diet-health-science

   En Yeni Detoks Etkisi: Aktif Karbon İçmek Sağlıklı mıdır?

   Aktif karbon içmek en yeni detoks trendlerinden biridir. Peki aktif kömür nedir? Aktif kömür , odun ya da diğer karbonca zengin materyalin yüksek sıcaklıkta yakılması sonucu elde edilen siyah ve kokusuz tozdur. Bu işlem sonucunda, üzerinde deliklerin açılıp yüzey alanının genişlemesi sonucu aktif hale gelir. Bu zehirlenme ve aşırı uyuşturucu kullanımına karşı kullanılan en iyi çözüm yoludur. Tüketildiği zaman, kan yoluna bulaşmasını engelleyen maddelere bağlanır. Ayrıca evlerinizdeki su filtrelerinde suyu temizlemek için de kullanılmaktadır.

   İlaç üretiminde kullanıldığı için de bir çok insan da aktif karbonun böbreklerinizin ve ciğerlerinizin görevlerini eksik yapmasından dolayı onlara yardımcı olabileceği fikrine kapılmıştır. Aktif kömürün ilaçlarda kullanılması (yanlış bir şekilde) vücudunuzdaki toksini atıyor şeklinde algılanmıştır. Hatta öyle ki kanseri yendiği, cildinizi gençleştirdiği, kilo vermenizi sağladığı gibi bir çok şeyde aktif kömürün işe yaradığı düşünülmektedir. Fakat bilimsel araştırmalara bakılacak olunursa, gerçek de böyle değildir. Böbrekleriniz ve ciğerleriniz vücudunuzda yer alan toksini uzaklaştırmakta odukça güzel iş çıkartmaktadır. Bu yüzden de aktif kömürü " detoks programınıza " eklemeye gerek görülmemektedir.