Depresyon ve Beslenme

28.04.2018

   Depresyon ve Beslenme

   Depresyon, kişiyi günlük hayattan alıkoyan duygusal çöküntü durumudur. Kişiler bu dönemde kendini halsiz, mutsuz, üzgün ve çaresiz olarak tanımlarlar. Depresyonu yenebilmek için ilaçlar gibi beslenmenin de önemi yadsınamaz. Depresyondan kurtulmak için gereken besin ögeleri olan demir, kalsiyum, selenyum, B grubu vitaminler, çinko, karbonhidratlar, E vitamini, kalsiyum, su, Omega 3 beslenmede önemli bir yer tutmalıdır.

  • Vücutta oluşan demir eksikliği depresyona yol açabilmektedir. Çoğunlukla anemiye sebep olsa dahi kadınlarda adet döneminde görülen gerginliğin başlıca nedenlerindendir. Et, baklagiller, lahana, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar ile demir ihtiyacını karşılamak mümkündür.
  • Kalsiyum uyku düzenleme özelliğine sahiptir. Araştırmalara göre kalsiyum eksikliği uykusuzluk ve depresyona yol açmaktadır. Süt ve süt ürünleri, brokoli, portakal suyu ve soya kalsiyum açısından değerli besinlerdir.
  • Selenyum, enerji verir, depresyonu önler ve kanser ile savaşır. Selenyum açısından zengin gıdalara örnek olarak; mantar, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve buğday verilebilir.
  • B grubu vitaminleri insanın akli dengesi ve iyi hissetme ile yakından ilişki içindedir. B6, pridoksin, folik asit eksikliği depresyona yol açabilmektedir. Endişe ve sakinliği B6 vitamini kontrol eder. Ispanak, avokado, tahıl ürünleri ve ekmek B grubu vitaminleri karşılamak için diyette bulunması gereken gıdalardır.
  • Çinko sindirim sistemi (gastrointestinal sistem) ve metabolizma için büyük önem taşır. Yorgunluğun azalmasını sağlar. Tam tahıllı ürünler, ruşeym ve kabak çekirdeği çinko açısından zengindir. 
  • Karbonhidratlar, serotonin salgılanmasını sağlar. Serotonin mutluluk veren hormondur. Diyette karbonhidratları tüketmek serotonin seviyesini artıracağından depresyonu azaltır.
  • Antikosidan özelliği yüksek olan E vitamini immun sistemini (bağışıklık sistemini) ve kırmızı kan hücrelerini güçlendirir ve enfeksiyonları önler. Kuruyemişler, sebzeler ve meyveler E vitamini açısından zengindir. 
  • Su, motor fonksiyonlarını destekleyerek beyin ve cilt için önemli bir maddedir. Toksinlerin dışarı atılmasını ve daha iyi hissetmemizi sağlar.
  • Omega 3 balık ve cevizde yoğun olarak bulunur ve depresyona karşı kuvvetli bir silahtır. 

   Depresyonu aşmak için beslenmeye önem göstermek son derece önemlidir. Diyetteki gıdaları çeşitli gıda maddeleri ile destekleyerek depresyonu atlatabilmek mümkündür.