Dans Ederek Kalori Yakılır Mı ?

27.02.2018

   Hem Eğlenin Hem Zayıflayın !

   Günümüzde çoğu şeyde olduğu gibi vücutta da denge önemli. Kilo kontrolü vücudun kullandığı enerji miktarına bağlı. Kullandığımızdan daha fazla enerji alırsak geri kalanı vücutta yağ olarak depolanır. Aldığımızdan daha fazla enerji kullanırsak vücuttaki yağ kullanılır. Yani kilo vermek için harcadığımız enerjinin aldığımızdan daha çok olması gerek. Sağlıklı zayıflamanın iki temel ayağı olduğu bilinen bir gerçek. Bunlardan birincisi diyet programlarıyla vücudun kalori alımını dengeleyip düzenlemek; ikincisi ise kalori yakımını hızlandırmak, harcanan enerjiyi artırmak. Yaptığımız her aktivite için belli bir miktar kalori harcarız, gün içinde yaptığımız sıradan işler bile kalori yaktırır. 

   Fiziksel aktiviteleri artırmanın kalori tüketimini hızlandırdığı da kanıtlanmış bir olgu. Bunu daha eğlenceli hale getirmek ise hem kilo vermenin istikrarlı olması hem de moral açısından son derece önemli. Durum böyleyken karşımıza hem eğlenmek hem de zayıflamak için çeşitli dans seçenekleri çıkıyor.
Özellikle batıda oldukça popüler ve yaygın kesimler tarafından kullanılan dansla zayıflama yöntemi, dünyanın büyük zayıflama merkezlerinde de yaygın olarak kullanılıyor. Evde de yapabileceğiniz gibi, bu hizmeti veren çoğu spor salonu olup orada da yapabilirsiniz. Yapmanız gereken eğlenceli bulduğunuz ve sıkılmayacağınız türleri tespit edip ve her gün 40-50 dakika dans ederek zayıflamak.


   Dans Etmek Kaç Kalori Yakar?

   Dans ederek yakılan kalori oranı, kişinin yaşına, kilosuna ve yapılan dansa bağlı olarak değişmekte; ancak “genel” bir dansla ortalama kiloda  saatte yaklaşık 200-300 kalori yakılabilmektedir. Vücudun üst ve alt kısımlarını aynı anda çalıştırma avantajıyla dansın her türü vücudu çalıştırmak ve kilo vermeyi kolaylaştırmak amacıyla kullanılabilir. Dansı egzersiz amaçlı yapıyorsanız en az 30 dakika dans etmeniz ve nabzı yüksek tutmanız tavsiye edilir.

   Bazı dans türleri için verilen ortalama kalori miktarları ise şu şekilde; 

   Halay çekmek saatte 480 kalori (tempolu, hızlı),  Folklor saatte 300 kalori, Oryantal dans saatte 200-500 kalori, Modern dans saate 320 kalori, Disko saate 300 kalori, Bale saate 320 kalori, Flamenko saate 300 kalori, Tango saate 200 kalori, Vals saate 200 kalori, Jazz dans saatte 300-600 kalori, Tap dansı saatte 200-700 kalori, Break dans saatte 400-650 kalori, Salsa saatte 250-550 kalori, Swing saatte 300-550 kalori, Zumba saatte 350-700 kalori

   Her dans türünün yaktığı kalori miktarı yaş, kas yoğunluğu, egzersiz süresi gibi etmenler göz önüne alınarak hızına ve tekniğine göre değişir, yani verilen değerler genel. Ayrıca yapılan araştırmalara göre müziğin ritmi yaptığınız egzersizin performansını, harcadığınız enerjiyi ve yaktığınız kalorilerin kalitesini etkiler.