Daha Önceden Hiç Duymadığınız Gıda Kaynaklı 4 Hastalık

03.04.2017

   Daha Önce Hiç Duymadığınız 4 Gıda Kaynaklı Hastalık

   "Çiğ kurabiye hamuru yeme yoksa miden ağrır " bu annemin ben büyürken sürekli söylediği bir şeydi ve eminim ki siz de bunu illa ki bir şekilde duymuşsunuzdur . Birçok insan Salmonella ve E.coliye aşinadır, ama bunlar dışında gıda kaynaklı hastalığa neden olan birçok başka bakteri vardır. Hastalık Kontrol ve Engel Merkezi'nin (CDC) tahminlerine göre her yıl Amerika'da her altı bireyden biri gıda kaynaklı hastalığa yakalanıyor . Bu altı kişiden biri olmamak için gelin şu çok yaygın olup da pek duyulmamış hastalıklara bir göz atalım.

Norovirus

CDC' ye göre Norovirus , kontamine olmuş gıdalardan hastalığın bulaşmasında en etkili faktördür . Yeşil yapraklılar, taze meyveler ve kabuklu deniz ürünleri bu hastalığın ortaya çıkmasın da en çok rastlananlardır. Norovirus kapma riskini azaltmak için , meyvelerinizi ve sebzelerinizi iyi yıkadığınıza emin olmalı, ayrıca gıdaya hem dokunmadan hem de dokunduktan sonra ellerimizi yıkamalıyız ve kabuklu deniz ürünlerini 65 derece pişirmeliyiz.

Clostridium Perfringens

Daha çok kafelerle ve büfelerle ilişkilendirilen bu bakteri, genellikle çok miktarda üretilen ve sıcak kalması için sürekli ısıtılan ürünlerde karşılaşılır. Güveç, lazanya.. . Bu ortamlar C.ferfringensin gelişmesi için en güzel alanlardır. Kolay bozulur gıdaların 60 derece tutulması ve dışarıda 2 saat durduktan sonra buzdolabına konması gerekmektedir. Büyük miktarlarda ki gıdaların , bölünüp , küçük miktarlarda dolaba kaldırılması gerekmektedir ve tekrar ısıtıldığında en az 72 derece ısıtılması gerekmektedir.

Campylobacter

Çiğ ya da az pişmiş tavuk, pastörize olmamış süt, kontamine su ve taze ürünler Campylobacterin sıklıkla görüldüğü ürünlerdir . Bu salgından kaçınmak için, tavuk ürünlerini en az 72 derece pişirilmeli ve çiğ ete dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkanmalıdır. Ayrıca pastörize olmamış süt içmekten kaçınılmalı, meyve ve sebzeler yıkanmalı ve her zaman temiz kesme tahtası kullanılmalıdır. Temizleyiciler ve dezenfektanlar kolaylıkla bu bakteriyi yok edebilir . Bu yüzden de hijyen kriterleri bu bakterinin yayılmasını engellemek için oldukça önemli.

Listeria Monocytogenes

Listeria Monocytogenes, hamile bayanlar, yaşlı insanlar ve yeni doğmuş bebekler gibi bağışıklık sistemi gelişmemiş bireyleri en çok etkiler. Pişmemiş et, pastörize olmamış süt ve yumuşak peynirler, yemeğe hazır paket gıdalar ve sosisli sandviçler genellikle Listeria salgınının sıkla görüldüğü gıdalardır. Bundan korunmak aslında oldukça kolaydır:
-    Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri tüketmekten kaçınılmalıdır.
-    Elleriniz, kullandığınız bıçağı, tezgahın üstünü temiz tutmalı, ve çiğ eti düzgün bir şekilde pişirmeli ve diğer ürünlerden ayrı tutulması gerekmektedir.
-    Kolay bozulan ve yemeye hazır gıdaları mümkün olduğunca kısa sürede tüketilmelidir.

Peki bozulmaya başladığında ne yaparsınız ? Zararlı bakterileri öldürmek için soğutursunuz öyle değil mi ? Yanlış. Listeria gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bir patojendir ve uzun bir süre soğuğa dayanabilir, bu yüzden donmuş gıdalarını son kullanma tarihi geçmeden kullanılmamaya özen gösterilmelidir.
Gıda kaynaklı hastalıklar ölümcül olabilir ve bulantıya, karın ağrılarına, kusmaya ve de ishale de neden olmaktadırlar.

Kaynak: http://www.foodinsight.org/foodborne-illness-norovirus-Clostridium-Perfringens-Campylobacter-Listeria-Monocytogenes