D Vitamininiz mi Eksik ?

03.01.2018

   D Vitamininiz mi Eksik ?

   D vitamini; yağda eriyen bir vitamin. Emilimi için yağ ve safraya ihtiyaç var. Güneşin ultraviyole ışınları cildi D vitamini üretmesi için harekete geçirir. Günde 15-25 dakika güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterli. D vitaminin %80’i vücutta sentezlenir, %20’si de dış kaynaklarla alınır. D vitamini, D2 vitamini şeklinde bitkilerde de bulunsa da, sadece hayvansal besinlerden alınan D3 vitamini vücutta depolanmakta. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür.

   D Vitaminin En Çok Bulunduğu Besinler; Balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı, uskumru, sardalya, somon, ton balığı, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı, zenginleştirilmiş besinler (örneğin margarinler, mamalar) ve güneş ışınlarıdır.

   Günlük D Vitamini Gereksinmesi; Gebe ve emziklilerin, güneşten doğrudan yararlanamayan kişilerin D vitamini almaları veya güneş ışınlarından düzenli yararlanmaları gerekmekte. 400 IU vitamin D, 1 çay kaşığı balık yağı ile de sağlanabilir. Çocuk, genç ve yetişkin bireylerin günlük ihtiyacı 10 mcg’dır. İleri yaşlarda ve özel durumlarda 600 IU (15 mcg) olabilmekte. İleri derece D vitamini eksikliğinde D vitamini desteği preparatlar alınmalı, doktor kontrolünde doz alımı sağlanmalı.

   Vücut Çalışmasındaki Görevleri; En önemli işlevi kalsiyum metabolizmasını denetlemek ve düzenlemek. Kalsiyum ve fosforun emilimi için gerekli. Kalsiyumun kemiklere taşınmasına ve yerleşmesine yardımcı olur. Sinir sistemi, bağışıklık ve bazı hormonların düzenlenmesinde görev alır. Depresyondan korur. Akciğer ve solunum yolu organlarını enfeksiyona karşı korumada etkilidir. 

   Araştırmalara göre D vitamini, bakterileri öldüren hücrelerin çoğalmasını sağlar. Menapoza bağlı osteoporozda kalça ve omurga kırıklarını engellemek için gerekli kalsiyumun emilimini %65 arttırır. Yapılan bir araştırmaya göre D vitamini kalın bağırsak kanseri riskini azaltmakta. Yapılan araştırmalar D vitaminin kalbin pompalama gücünü ve kalp hücresinin yapısını olumlu etkilediğini göstermekte. Damar basıncını düzenleyerek tansiyonu dengeler. Araştırmalar güneşli ülkelerde ya da D vitamini yönünden zengin beslenen toplumlarda belli kanser türlerine çok daha az rastlandığını göstermektedir. Araştırmacılar kanındaki D vitamini düzeyi yüksek olanların düşük olanlara göre Parkinson’a yakalanma riskleri %65 daha az olduğunu dile getirmekte.