Çocukluk Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

16.06.2018

   Çocukluk Döneminde Beslenmeye Genel Bakış

   Çocukluk döneminde beslenmeyi etkileyen faktörleri genetik faktörler, kültürel faktörler, sosyoekonomik özellikler ve medya olarak sayabilmek mümkündür. Genetik faktörler içinde doğuştan gelen kusurları, kalp hastalıklarını ve besin alerjilerini inceleyebiliriz. Kültürel bağlamda bozukluklara örnek verecek olursak sık doğum, istenmeyen çocuk aile ile birlikte çocuğunda yetersiz beslenmesine sebep olacaktır. Sosyoekonomik özelliklere bakarsak ekonomik yetersizlikler ve beslenme bilgisindeki yetersizlikler çocuğun sağlıklı beslenmesini doğrudan etkilemektedir. Çevre koşullarının sağlıksız olması sonucunda çocuklar kolay enfeksiyon kapabilir ve enfeksiyon sonucunda ateş, ishal, kusma semptomları dolayısıyla beslenmeleri olumsuz etkilenir. Medyanın yeri özellikle çocuk beslenmesinde yadsınamaz bir gerçektir. Örneğin; çizgi film kanallarında sık oynatılan abur cubur reklamları, Fast Food reklamları dolayısıyla tüketim sıklığı artan bu gıdalar çocuklarda obeziteye sebep olmaktadır.
    Çocuklarda görülen en önemli beslenme sorunları; demir eksikliği anemisi, kabızlık, yemek seçme ve iştahsızlık, aşırı yemek yeme ve şişmanlık olarak sıralanabilir. Demir eksikliği anemisi ek besinlere geç geçilmesinden, 12. aydan önce inek sütü içmekten ve uygun olmayan besin seçiminden kaynaklanabilir. Korunmak için şekerli, asitli gıdalardan, hazır meyve suyu ve çaydan uzak durulmalı veya sınırlandırılmalıdır. Demir emilimini artırmak için domates, portakal, mandalina gibi Vitamin C zengini gıdalarla tüketilmelidir. Kabızlık çoğunlukla az lifli besin tüketiminden, yetersiz su tüketiminden ve fazla süt tüketiminden kaynaklanmaktadır. Özellikle çocuklarda laksatiflerden (bağırsak boşaltıcılardan) uzak durulmalıdır. Çünkü laksatifler bağırsak mikroflorasında bulunan yararlı bakterilerin çoğunu öldürmektedir. Diğer bir önemli problem olan yemek seçme ve iştahsızlık durumunda yiyecekler çocuğun kolay yiyebileceği ve ilgisini çekecek biçimde sunulmalıdır. Yemek saatlerine dikkat edilmelidir. Besin çocuk tarafından reddedildiğinde farklı bir besin denenmeli ya da diğer öğünün zamanına kadar hiçbir gıda verilmemelidir. Aşırı yemek yeme ve şişmanlığa baktığımızda şekerli ve unlu mamullerin sık ve fazla tüketiminin payı büyüktür. Ayrıca annenin gebeliğinde aşırı beslenmesi de bununla doğrudan ilişkilidir. Tek yönlü beslenme aşırı şişmanlığı etkileyen diğer sebeptir.
    Çocuklarda beslenme alışkanlıklarının düzgün olabilmesi için oturduğu masaya kollarının rahat ulaşıyor olması gerekmektedir. Çatal, kaşık, çocuğun eline ağzına uygun olarak seçilmelidir. Çocuklar şefkat ve neşeli bir ortamda iştahla yemek yiyerek mutlu olabilirler. Yemek öncesi iştah kapatıcı abur cubur verilmemeli, yedikleri diğer çocuklar ile karşılaştırılmamalıdır. Seviyor diye tek tip beslenme yerine sevmediği gıdaları da çocuğa bir şekilde yedirerek çocuğun dengeli, çeşitli ve sağlıklı beslenmesini sağlamak mümkündür.