Cevizin Faydaları ve Besin Değerleri

22.10.2017

   Cevizin Faydaları Nelerdir ?

   Günlük hayatımızda tüketimini artırmamız gereken yararlı besinlerden biri ceviz. Cevizin insan sağlığına yararları bünyesinde barındırdığı daha çok tekli doymamış yağları içermesi ve günlük yağ ihtiyacımızın bir parçası olan omega-3 ve omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerince de zengin olmasına dayanır. Bu bağlamda, Ceviz tiplerinin içerdikleri yağ asitleri üzerine yapılan bir araştırmada linoleik asit içeriği % 50.24–60.60 arasındaki değer ile en yüksek oranda belirlenmiş, bunu sırasıyla, % 20.70–28.33 arasındaki değer ile oleik asit ve % 10.93–15.04 arasındaki değer ile linolenik asit takip etmiştir. Ayrıca, çalışmada % 22.17–29.73 arasında tekli doymamış yağ asitleri ve % 4.00–7.86 arasında doymuş yağ asitleri elde edilmiştir (Simsek, 2016).

    Ceviz içi aynı zamanda bileşiminde içerdiği yağ asitlerinden başka yağda çözünen vitaminlerden A ve E, suda çözünenlerden B1, B2, C, folik asit, pantotenik asit ve niasin, minerallerden; demir, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor da içerdiği bilinmektedir.

   Diğer yazılarımızdan da bildiğiniz üzere bu mineral maddelerin sağlığımıza olumlu katkısı vardır. Araştırmalarda kalsiyumun diş ve kemik gelişmesinde önemli rolü olduğu; magnezyum yetersizliğinde hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları, diyabet, astım ve migren ağrıları görüldüğü; çinkonun insan vücudunda bol miktarda bulunan besleyici elementlerden biri olduğu ve kas ve kemiklerin % 85’inde, deri ve akciğerin % 11’inde bulunduğu; manganın sinir sistemi ve kalp fonksiyonunda önemli fizyolojik rol oynadığı; demirin organizmanın normal ve sağlıklı çalışması için önemli olduğu; bakırın ise vücuttaki bir çok enzimin çalışması için kofaktör olarak görev alan bir iz element olduğu bildirilmiştir


   Kaynak: http://www.igdir.edu.tr/Addons/Resmi/announc/4455/2016-V6-I4-9-16.pdf