Biyodinamik Organik Tarım Nedir?

05.05.2020

Biyodinamik Organik Tarım Nedir?

Biyodinamik-çiftçilik,bahçecilik,gıda ve beslenmeye bütünsel,ekolojik ve etik bir yaklaşımdır.Biyodinamik Organik Tarım, en eski ve en çevreci sürdürülebilir tarım yöntemidir. Gıda kalitesini toprak sağlığı ile birlikte hedeflemesi dolayısıyla günümüzde giderek artan bir biçimde ilgi görmektedir. Organik tarım ile biyodinamik organik tarım arasında önemli farklar vardır. Biyodinamik yöntem hem mahsulün kalitesini, hem toprağın verimliliğini korumada, hem de çiftliklerin ekonomik olarak hayatta kalma hedeflerinde organik yöntemin de ötesinde faydalıdır ve çevrecidir.

Biyodinamik terimi, 1924 çiftçilere ders veren bilimsel anlayışı doğadaki ruhun tanınmasıyla bütünleştirmek için yeni bir yol açan filozof ve bilim insanı Dr.Rudolf Steiner'ın çalışmalarından gelmektedir.  Bu kavram, 1920'lerden beri birçok çiftçi ve araştırmacının işbirliği ile gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam etti.Dünyanın dört bir yanında, biyodinamik binlerce gelişen bahçede, çiftlikte, üzüm bağında, çiftlikte ve meyve bahçelerinde yaşıyor. Biyodinamiğin prensipleri ve uygulamaları, gıda, yetiştirildiği her yerde, ölçek, manzara, iklim ve kültüre özenle uyarlanarak uygulanabilir.

Biyodinamik organik tarımın temel ekolojik prensibi, çiftliği bir organizma ve kendi kendine yeten bir varlık olarak düşünmesidir. Her çiftliğin kendine özgü özelliklere yani bir bireyselliğe sahip olduğu kabul edilir. Çiftlik arazisinde üretilen her şeyi geri dönüştürme, toprağın sürdürülebilirliği, çıkan mahsullerin ve barınan hayvanların sağlıklı olarak devamlılığı hedeflenir.Çiftçiler de bu bütünün bir parçasıdır. Çiftçinin ekosistemindeki etkileşimleri göz önüne alarak hareket etmesi neticesinde, çiftliğin çevresel, sosyal ve finansal yönleri ön plana çıkarılır ve bütüncül bir yönetim uygulanır. Çiftçi en düşük düzeyde tutulan dış girdi ile üretimini yapar ve mümkün olduğunda kendi çiftliğindeki malzemeleri kullanır. Bu özelliği ile biyodinamik organik
tarım, çiftçiler için sürdürülmesi en ekonomik üretim ve işleme yöntemidir.

Çiftlikler ve ürünler için biyodinamik sertifikası dünya çapında Demeter International, Amerika Birleşik Devletleri'nde Demeter ABD ve Kanada'da Demeter Kanada tarafından yönetilmektedir. Biyodinamik Organik Tarım yöntemleri, kullanımına izin verilen preparatlar ve Biyodinamik Organik Tarım Takvimi ile ilgili detaylı bilgiye Demeter Türkiye’nin resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynakça

https://www.biodynamics.com/what-is-biodynamics

http://demeter-turkey.com/biyodinamik-organik-tarim-nedir