Bitter Çikolatadaki Antioksidan

Esra BALCI | 02.05.2017

   Bitter Çikolatadaki Antioksidan

   Bitter çikolata damar, kalp ve beyin sağlığınızı koruyan flavonoid, ve antioksidanlarla dolu bir yiyecektir. Bitter çikolatanın yüksek antioksidan miktarı ile ile ilgili yapılan araştırmalar arttıkça, ünü de artmaktadır.

   Antioksidanlar nedir?

   Yapılan araştırmalara sonucunda elde edilen verilere göre araştırmacılar, antioksidanın hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı koruma sağlayan, bitkinin bir parçası olduğunu düşünmektedirler. Bir çok antioksidan çeşidi bulunmaktadır ve bunlar bitkisel gıdalarda çok daha fazladır. Antioksidanların kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların meydana gelme riskini azalttığı düşünülmektedir. 2010 yılında yayımlanan bir makaleye göre, her ay 1-3 porsiyon bitter çikolata yiyen (%30 kakao oranlı) kadınlarda kalp rahatsızlıkları riski %32 azalmıştır. Bu önemli bir nokta olmasına rağmen, bu kadar yüksek miktarda tüketmenin de genel olarak sağlık üzerinde zararlı etkileri de bulunmakta.

   Flavonoidler nedir?
 
   Flavonoidler bir çeşit antioksidandır. Çikolatada bulunun flavonoidler, flavonol olarak bilinmektedir ve çikolatadaki o keskin tadın oluşmasından sorumludur. Yapılan bir aaştırmaya göre flavonoller hücrelere zarar veren serbest radikaleri durdurulmasını ve antioksidan aktivitesinin artmasında önemli bir role sahip.

   Bitter çikolatanın yararları

   Yapılan araştırmalar göstermşitir ki , flavonoidler yüksek tansiyonu düşürmekte, kanın pıhtılaşmasını azaltmakta ve de kalbe ve beyne giden kanın akışını düzenlemektedir. Bu da demek oluyor ki flavonoller sağlıklı bir damar sisteminin devamlılığında önemli bir rol oynamaktadırlar. 2010 yılında Almanyada yapılan bir araştırma göstermiştir ki, bitter çikolata tüketen erkeklerin yüksek tansiyonu, kalp rahatsızlıkları ve felç riski azalmıştır. Buna ek olarak 2009 yılında Oksford Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre yeterli miktarda bitter çikolata tüketimi bireylerin anlama kapasitesini arttırmaktadır.

   Ölçülü tüketmek anahtar noktadır

   Çikolata kalorice oldukça zengin bir gıdadır. Kilo almanıza neden olup, antioksidan etkilerini hiçe sayacak ölçüde yağ ve şeker içermektedir. Bu yüzden ölçülü tüketmek sağlığınız üzerindeki faydalarından yararlanmak için önemli bir noktadır. %30 ya da daha fazla kakao içeren bitter çikolata almaya özen gösterin. Kullanılan kakaonun türü bile flavonol içeriği için önemli bir noktadır. Hollanda yapımı çikolatalar normal, işlenmemiş çikolataya göre daha az miktarda flavonol içermektedir.

Kaynak: http://www.livestrong.com/article/358464-antioxidants-in-dark-chocolate/